Yatla Yunanistan’a savuşma girişimine organizatörler dahil 7 tutuklama

BALIKESİR’in Ayvalık ilçesinden Yunanistan’ın Midilli Adası’na yelkenli yatla kaçmaya çalıştıkları belirlenerek adliyeye sevk edilen, 3’ü terör örgütü PKK/KCK üyesi 6 birey ile düzenleyici oldukları encam sürülen 1’i yabancı tabiiyetli 5 şüpheliden hep 7’si tutuklandı. Sair 4 nahoş da adli arama üzere serbest bırakıldı.

Balıkesir İl Inanma Müdürlüğü ekipleri, duyu çalışmasıyla benzeri kadro PKK/KCK terör örgütü üyesinin Yunanistan’ın Midilli Adası’na kaçma hazırlığında olduğunu ve İstanbul ile Edremit’te muhacir kaçaklığı yapan bazı kişilerle bağlantıya geçtiklerini tayin etti. Şüphelilerin 31 Temmuz’birlikte yelken yat ile Ayvalık’tan denize açılacakları da belirlendi. Bunun konusunda Şimal Veli Kenar Güvenlik Takım Komutanlığı ile irtibata geçilip, eş güdüm sağlandı. Devrisi dönem Kenar Düzenlilik ekipleri, Altınova Mahallesi Madra Çayı karşısında, kaptanlığını H.T.’nin yaptığı ve ortamında 8 kişi kâin yatı durduruldu. Yatta mevcut ve aranjör olduğu anlaşılan H.T. ve Irak tabiiyetli B.H.H. ile esasen yat içindeki Ş.K., H.B., C.Y., T.P., E.D. ve Çin tabiiyetli H.Y. gözaltına makbuz. Şüpheliler, Ayvalık İlçe Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Birleştirme Suçlarla Savaş ve Terörle Mücadele Şubesi ekiplerine doğrulama edildi. Soruşturmayı derinleştiren polis, aranjör olduğu saptanan Y.A., A.K. ve S.A.’yı de yakalayıp, gözaltına aldı. Şüphelilerin üzerlerinde yapılan aramalarda 4 bin 880 euro, 11 cep telefonu, 1 ruhsatsız tabanca ve 5 mermi ele geçirildi. Yelkenli yata da el koyuldu.

Şüphelilerden C.Y.’nin, ‘yıldırı örgütü PKK/KCK’ya unsur olmak’ suçundan 3 sene 9 kamer mukannen hapishane cezasının bulunduğu, H.B.’nin ‘askeri yasak bölgelere girme’ suçundan yakalama kararı olduğu, E.D. ve T.P.’nin ‘yıldırı örgütüne unsur olma’ suçlarından kayıtlarının bulunduğu, Çinli H.Y.’nin üstelik ‘uyuşturucu konu ticareti’nden güçlükle dışına çıkış belgesi yasağı olduğu tayin edildi.Gözaltına alınan 11 berbat, dün adliyeye atıf edildi. Şüphelilerden 3 yıl 9 ay kesinleşmiş mahbes cezası olan C.Y., organizatörler S.A., Y.A., A.K. ve H.T.’nin yanı sıra T.P. ve Çin tabiiyetli H.Y. tutuklandı. Özge 4 yabansı ise adli arama amacıyla azade bırakıldı.

Share: