Yanan alanlara motorları ile çıkıp nesil topları atıyorlar

Yanan alanlara motorları ile çıkıp nesil topları atıyorlar

MUĞLA – Muğla’nın Marmaris ilçesinde şişman orman yangınlarının ardından direk dikim seferberliği bitmeme ediyor. Orman İşletme Müdürlüğü bilgileri dahilinde ilçede canlılık gösteren Marmaris Ağaçlandırma ve Tabiat Siper Derneği üyeleri akşamları işyerlerinde oturup kil ve solucan gübresinden oluşan çamura ağaç tohumlarını katıp çocuk topları yapıyorlar. Tohum toplarını hem trekking (reviş) yapanlara hem de arabaların gidemediği yerlere revan Cross motosikletleri olan gönüllülere verip zirvelerin yeşillenmesi üzere çalışıyorlar.

‘Tek hedefimiz yaralarımızı çekmek dağları yeniden yeşillendirmek’

Marmaris Ağaçlandırma ve Natür Siper derneği üyelerinin hisse senedi çıkış saatlerinde akşamları hazırladıkları çocuk toplarını poşetlere ve omuz çantalarına alarak İçmeler’in zirvelerine çıkaran motorcular bölgeyi baştan yeşertmek için mücadele veriyor.

İçmeler ‘da canlı Turizmci Oğuzhan Karabulut daha önceki spor ve avantür amacıyla kullandığı motoruyla böyle bire bir maksat amacıyla dağlara çıkmanın çekicilik donör olduğunu belirterek, “Boş zamanlarımızda doğamız ve ülkemize tıpkı nebze üstelik olsa katkıda bulunabilmek amacıyla döl toplarını dağlara ekiyoruz. Aslen Yozgat’lı olduğum üzere nahiye isimlerine yekpare bilge değilim ama telefonlarımızda konumları işaretliyoruz. Ona göre dağların zirvelerine ulaşıp soy sop saçıyoruz. Takkadak zaman 4 bine mümasil zürriyet topunu ektik. Kille işlenmiş tohum toplarını kayırıcı bölgelere, dere yataklarının geçmediği bölgelere yavru saçar kabilinden belli aralarla ekiyoruz. Tıpkı birlikte salep tohumları verdiler onları da çubuklar ile çukurlar açıp gömüyoruz” dedi.

Yangın sırasında bile alevlerle savaşım ettiklerini kaydeden Karabulut, “Yangınlarda buradaydık. Sönümlemek için üstelik haddinden fazla çabalamıştık. O ahit yer araçlarımız ile hayvanları kurtarmaya çalışmıştık. Çokça canımız yanmıştı. Deminden biricik hedefimiz buraları yeniden yeşertmek” diye konuştu.

Kullandıkları motorların yerey amacıyla arz makul çevirgeç olduğunu ve lastiklerinin patlama evet bile şak yapmadığı üzere dağlara çıkmakta en sakıncasız açar olduğunu tamlayan Oğuzhan Karabulut “Faziletkâr beygir gücüne cemaat motorlarımızla hem insanların naşir çıkamadığı, hem da yer araçlarının ulaşamadığı bölgelere çıkabiliyoruz. Marmaris’te birçok kros motor sahibi dirilik var. Onların da bize katılıp hakeza ayrımsız aktivitede fahri olmasını istiyorum” dedi.

24 yaşındaki motokrosçu Fatih Yükseliş ise, “İçmeler’birlikte yaşıyorum. Burada turizm işi ile uğraşıyorum. Araçların gidemediği taşlı ve keder yollara motorlarımızla çıkıp tohumları ektik. Yangınlar çokça kötüydü, doğayı baştan yeşertmek üzere çabalama gösteriyoruz” diyerek ekimlerin bitmeme edeceğini belirtti.

“103 bin nesil topu topu hazırladılar ve hazırlamaya bitmeme ediyorlar”

Marmaris Ağaçlandırma ve Natür Himaye Derneği Başkanı Ulu Demirtaş, gereksiz zamanlarında dernek üyeleri ile işyerinde buluşup çocuk toplarını hazırladıklarını belirterek, “Şimdiye kadar 103 bin nesil tüm hazırlayıp bunları natür yürüyüşü fail ve motokrosçu arkadaşlara vererek ekimini sağlıyoruz. Özellikle harnup, salep tohumlarını ayıklayıp selin dağdan indirdiği arazi, kil ve solucan gübresi ile karıştırıp çamura dönüştürüp yavru topları yapıyoruz. Sonraları güneşte kurutuyoruz. Şimdiye büyüklüğünde on binlerce soy sop cümlesi yaptık. Dikim mevsimi bitene kadar 100 binden çok yavru topunu toprakla birleştirmiş olacağız” diye bölgenin baştan yeşermesine katkı sunmak talip herkesin kendilerine ulaşmasını istedi.

Share: