Yabansı eşyalarla donattığı sükûnet odası müzeyi andırıyor

Ardahan Meteoroloji Müdürü Hüseyin Geçgel, biriktirdiği 700’ün üzerindeki abus eşyanın benzeri kısmını ön odasında sergiliyor.

Mersin’de bala yaşta zaaf saldığı garip eşyaları biriktirmeye başlayan Geçgel, çevresindekilerin desteğiyle ve satın alarak topladıklarını evinin bir bölümünde vikaye etti.

Biriktirdiği 700’ün üzerindeki abus eşyadan bir kısmını, gücük müddet evvel atandığı Ardahan’a getiren Geçgel’in antika eşyalarla dolu ön odası adeta müzeyi andırıyor.

Hüseyin Geçgel, AA muhabirine, kendisini ve kurumu konuşma edenlerin ilgisini yer haddinden fazla, tarihi plaklar ile oyuncak bebeklerin çektiğini söyledi.

Yaklaşık 20 yıl evvel başlayan merakıyla 700’ün üstünde ibret pırtı biriktirdiğini anlatan Geçgel, şöyle konuştu:

“Bunları toplamak için bugüne büyüklüğünde 1 milyon lira harcadım. Makamımda Abdülhamid Han dönemine ilgili sikkeler, 15’lilerin fotoğrafı, Almanya’birlikte kadın saçı ve elbisesinden üretilen porselen bebekler özellikle atılmak için Osmanlı dönemine ilişkin mecmualara kadar birçok tarihi eseri destek olmak ve yaşatmaktan bahtiyarlık duyuyorum. Ardahan’a yıpranmamış gelmem zımnında bu malzemelerin ancak bire bir miktarını getirebildim. Bu nüsha henüz birlikte artacak.”

“Satmaya veya birilerine vermeye kıyamıyorum”

Geçgel, topladığı eşyalarla sergi açmayı planladığını, insanlara tarihe yolculuk yaptırmak istediğini dile getirdi.

Anlaklı Müren ve Neşet Ertaş’ın plaklarının dahi elinde bulunduğunu belirten Geçgel, “Bozuk dönemlere ilişkin teraziler kâin. 1800’li yıllara ilgili yavru oyuncakları çokça dikkati çekiyor. Satmaya veya birilerine vermeye kıyamıyorum. Elan fazlasını toplamaya çalışıyorum. Osmanlı dönemine ilgilendiren tapular, plaka koleksiyonu, oyuncak koleksiyonlarım mevcut. Asırlık oyuncak koleksiyonu mevcut. Örneğin 1850’lere ilgili kıskı ve kavara birlikte elimde bulunuyor.” diye konuştu.

Share: