Vefat eden eşinin adı, keşfettiği bakir nebat türünde yaşayacak

Denizli’üstelik 2 yıl evvel keşfettiği eskimemiş bitki türü, soyadıyla literatüre kaydedilen faziletli orman mühendisi Rasim Çetiner’in bulduğu bakir bitki türü, ahiret yolculuğu eden çarkıt eşinin adıyla bilim dünyasına tanıtıldı.

Denizli Orman Toprak Müdürlüğünde görevli Faziletli Orman Mühendisi Rasim Çetiner, bölgedeki dirim bilimsel çeşitliliğe müteveccih icraat sırasında 2013 yılında Babadağ ilçesinde 1800 metre yükseklikte fotoğrafladığı “Denizli sümbülü”açık literatüre kazandırdı.

Çetiner’in Çameli ilçesinde 2019 yılında 2200 metrede fotoğrafladığı ve Denizli Yünlügelini namına isimlendirilen yıpranmamış nebat türüne ise soyadına atfen “Rindera Cetineri” adı verildi.

Çetiner, akıbet kendisine Çameli’deki Karkın Yaylasında eskimemiş benzeri bitki türünü elan keşfetti.

Pamukkale Üniversitesi Selen Fakültesi Dirim Bilimi Bölümü Nebatat Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gürkan Yağlı ile birlikte ölçülü iş sırasında Çetiner’in önerisiyle alınan örneklerin DNA analizleri sonucu yeni tıpkı kandil çiçeği türü saptandı.

Yeni bitki türü, tıpkı marifet dergisinde yayımlanan makaleyle “Hanımperçemi/Achillea Alimeana & Semirtilmiş ve Uysal” ismiyle fen dünyasına tanıtıldı.

Bitkinin isimlendirilmesinde kaşifi olan Rasim Çetiner’in 2005 yılında kaybettiği eşi Alime Çetiner’e çevirme yapıldı.

“İsmi yaşayacak”

Rasim Çetiner, AA muhabirine bölgenin endemik çeşitler açısından zengin tıpkısı floraya topluluk olduğunu, kullanılmamış bitki türlerinin birlikte keşfedildiğini kaydetti.

Bölgenin zenginliğini anahtar altına almak ve yüklenmek yerine yavaş benzeri mücahede harcadıklarını anlatan Çetiner, buldukları yeni türe sima verilirken 2005 yılında kaybettiği, 3 çocuğunun annesi Alime Çetiner’i üstelik özge söylemek istediklerini rapor etti.

Çetiner, şöyle konuştu:

“Gürkan hocam bitkinin isminin Achillea Alimeana adına akla yatkın olacağını söylediğinde çok daha bahtiyar oldum. ‘Alime Ana’ Latince anlamı bile olan bire bir lafız. Türkçe adını üstelik Hanımperçemi koyduk. Çocuklarımıza, yakınlarımıza, sevdiğimiz insanlara esame veriyoruz. Onlar son etse üstelik isimleri nebatat ve marifet dünyasında bilinecek, duyulacak ve bahsedilecek. Rahmetli eşimin makalelerde adı geçtiğinde seçkin duyanın benzeri Fatiha göndermesi da talebimiz”

Koruma altına alındı

Prof. Dr. Gürkan Semirtilmiş üstelik bilim dünyasına eskimemiş bire bir soy kazandırdıkları için bahtiyar olduklarını söyledi.

Daha önce kâin Denizli Yünlügelini türüne yönelik say sırasında saptanan yeni türün laboratuvar içinde morfolojik incelemelerinin yapıldığını anlatan Besili, “Kendisine andıran olan akrabalarından farklılıklar gösterdiğini gördük. DNA analizlerini üstelik Konya Selçuk Üniversitesindeki selen insanlarının yapmasından sonra bitkinin banko yeni tıpkısı soy olduğuna değişmeyen verdik.” dedi.

Yağlı, endemik bire bir kabil olan Hanımperçemi amacıyla hazırladıkları makalenin prestijli bire bir nebatat dergisinde yayınlandığını belirterek, şunları kaydetti:

“Bitki 2 devir evvel ilmî camiada bizim verdiğimiz adıyla Achillea Alimeana adıyla yerini aldı. Çalışmalarımız çıktı devam edecek. Endemik kategorisinde tıpkısı nebat. Esirgeme altına alınan az yayılışlı tıpkısı bitkimiz. Ilmî araştırı dışında doğadan kopartılması haliyle haram. Bitkinin biyolojisini sanmak itibarıyla başka kâh mufassal çalışmalara çabukluk kesmeden devam edeceğiz.”Share: