Veca İbrahim Çeçen Üniversitesi yıpranmamış yeğleme döneminde öğrencileri bekliyor

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi (AİÇÜ) Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik Sıkıntı, bu yıl 3 bin 700’den çok öğrenci kontenjanlarının olduğunu, geçmiş yıllarda olduğu kabilinden bu yıl dahi erdemli bir doluluk oranı beklediklerini bildirdi.

Üniversite tercihlerinin başlamasıyla üniversite marifetiyle Cumhuriyet Altını Caddesi’nde Yeğleme Müracaat Noktası kuruldu.

Yeğleme Müracaat Noktası’nı müzakere eden AİÇÜ Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik Felaket, öğrencilerle sohbet ederek yeğleme yapacak öğrencilere üniversite hakkında vukuf verdi.

Rektör Karabulut, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, oran üniversitesi olmanın birlikte kendilerini dünyalık destekli bir oran üniversitesi kendisine tanıttıklarını söyledi.

Üniversitede 81 alana mektepli aldıklarını anlatım eden Karabulut, “Bu sene 3 bin 700’den aşkın mektepli kontenjanımız var. Esbak yıllarda olduğu gibi bu yıl bile efdal tıpkı doluluk oranı bekliyoruz. Bunun için bilcümle şartlarımız mevcut. Üniversitemizde siktirici çokça dolgunca imkanlarımız var. Üniversitemizin merkez kampüsünde yüzme havuzu, bowling merkezi, öğrenci yaşam merkezi, belirtik dirim merkezi, millî ve arsıulusal standartlarda alan topu kortları, velespit ve sâri yollarımız var. Doğayla çöz içe domuzuna bire bir kampüse sahibiz.” diye konuştu.

Sıkıntı, tıp, eczacılık ve sağlık bilimleri fakülteleri ile Esenlik Hizmetleri Çığır Yüksekokulu’nda haddinden fazla güç benzeri değiş ve transformasyon süreci yaşadıklarını anlattı.

Gelecek yıllarda üniversitenin sağlık merkezli aynı darülfünun olacağını dile getiren Sıkıntı, şunları kaydetti:

“Veca aynı mektepli kentidir. Bozuk Para, erinçli ve ulaşımı olağan aynı kenttir. Erişim ve tahaffuz sorunu namevcut. Biz üniversite, şehir insanı ve şehremaneti yerine de bütün hizmetlerimiz öğrencinin rahatı, huzuru ve güvenli tıpkısı şekilde hayatını idame ettirmesi içindir. Bunun üzere her kalem imkanı sağlamaya mücahede ediyoruz. Biz, İbrahim Çeçen Vakfı üzerinden bilcümle tababet fakültesi öğrencilerimize burs veriyoruz. (Tıp fakültesinde) İlk 10 bine girip bizi tercih fail kardeşlerimize üstelik 2 burs veriyoruz. Bunun yanında hep birimlerimize, fakültelere ve iz yüksekokullarımıza birincilikle girenlere burs veriyoruz.”

Felaket, faziletkâr benek alarak üniversiteye gelenler, millî ve arsıulusal anlamda sükse sağlayıcı öğrencilere mangiz üzerinden sükse bursu verdiklerini, maddi durumu ongun sıfır öğrencilere de burs ve aşındırmak kartı bursu desteği sağladıklarını sözlerine ekledi.Share: