Van Gölü ve çevresinin “saf sit-sürdürülebilir dulda ve kontrollü kullanma alanı” zar edilmesi sevindirdi

Van Gölü ve çevresinin, Resmi Gazete’bile yayımlanan karar ile “saf sit-sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı” adına tescil edilmesi Bitlis’in Tatvan ilçesinde sevinçle karşılandı.

Tatvan sahilinde tıpkı araya mevrut Vangölü Aktivistleri Derneği üyeleri ile doğaseverler, Van Gölü’nün korunmasına müteveccih icraat kapsamında alınan kararın sevinme donör olduğunu belirtti.

Alkışlarla alınan kararı destekleyen üyeler ve doğaseverler adına açıklama işleyen cemiyet başkanı Erdoğan Özel, Van Gölü için tarihi tıpkı haset yaşadıklarını söyledi.

Yıllardır yürüttükleri çalışmalarda Van Gölü’nün kanunlarla korunması gerektiğini savunduklarını belirten Özel, şöyle konuştu;

“Van Gölü kapalı bire bir havzadır ve bölüm geçtikçe kirleniyor. Bunun önüne geçilmesi için seçim gerekiyordu. Sayın Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan hanımefendi himayelerinde yürütülen ve bir zamanda Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan hanımefendi başkanlığındaki ‘Van Gölü Havzası Dulda Gösteri Planı ve Uygulama Programı’nın tıpkısı sonucu kendisine nihayete erdi. Van Gölü bundan sonra katıksız sit alanı zar edildi ve sürdürülebilir kontrollü tıpkısı nitelik birlikte söz konusu. Bu sürdürülebilirlik Van Gölü’nü hem korumamız hem de faydalanmamız anlamında ayrımsız yasa tasarısıdır. Van Gölü’nün aynı merkezden yönetilmesini istiyoruz. Bunu gelecek hesabına tıpkısı aşama olarak görüyoruz.”

Alınan kararı sevinçle karşıladıklarını dile getiren Hususi, “Kararın alınmasında emeği olan özellikle Sayın Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan hanımefendiye, Cumhur Reisi Başdanışmanı Gülşen Orhan hanımefendiye, Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Gaye Kurum’a, Van ve Bitlis valilikleri ile çevre belediyelerimize teşekkür ediyoruz. Gölümüze cemaat olursak bu domuzuna mavilik ati kuşaklara da taşınacak.” ifadelerini kullandı.

Share: