Van Gölü ve çevresinin “natürel sit-sürdürülebilir koruma ve kontrollü tasarruf alanı” zar edilmesi sevindirdi

Van Gölü ve çevresinin, Resmi Gazete’de yayımlanan değişmeyen ile “natürel sit-sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanma alanı” adına tescil edilmesi Bitlis’in Tatvan ilçesinde sevinçle karşılandı.

Tatvan sahilinde bir araya mevrut Vangölü Aktivistleri Derneği üyeleri ile doğaseverler, Van Gölü’nün korunmasına yönelik icraat kapsamında alınan kararın sevinme donör olduğunu belirtti.

Alkışlarla alınan kararı destekleyen üyeler ve doğaseverler yerine açıklama eden cemiyet başkanı Erdoğan Özel, Van Gölü üzere tarihi ayrımsız haset yaşadıklarını söyledi.

Yıllardır yürüttükleri çalışmalarda Van Gölü’nün kanunlarla korunması gerektiğini savunduklarını tamlayan Hususi, şöyle konuştu;

“Van Gölü sınırlanmış tıpkısı havzadır ve bölüm geçtikçe kirleniyor. Bunun önüne geçilmesi amacıyla kanunlar gerekiyordu. Sayın Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan hanımefendi himayelerinde düzenlenen ve tıpkı zamanda Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan hanımefendi başkanlığındaki ‘Van Gölü Havzası Esirgeme Eylem Planı ve Aplikasyon Programı’nın aynı sonucu kendisine nihayete erdi. Van Gölü daha çok doğal sit alanı ilan edildi ve sürdürülebilir kontrollü tıpkısı genişlik birlikte bahis konusu. Bu sürdürülebilirlik Van Gölü’nü hem korumamız hem bile faydalanmamız anlamında bire bir kanun tasarısıdır. Van Gölü’nün benzeri merkezden yönetilmesini istiyoruz. Bunu gelecek hesabına tıpkısı aşama yerine görüyoruz.”

Alınan kararı sevinçle karşıladıklarını dile getiren Hususi, “Kararın alınmasında emeği olan özellikle Sayın Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan hanımefendiye, Cumhur Reisi Başdanışmanı Gülşen Orhan hanımefendiye, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Gaye Kurum’a, Van ve Bitlis valilikleri ile çevre belediyelerimize teşekkürname ediyoruz. Gölümüze ehil olursak bu iyice mavilik ati kuşaklara üstelik taşınacak.” ifadelerini kullandı.Share: