Vali Mahmut Çuhadar toplama evlerini gezdi

Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar, Muharremi Kutsal kocaoğlan zımnında Yenimahalle Çokluk Evi ile Yunus Emre Cem Evini konuşma etti.

Vali Mahmut Çuhadar’a İl Jandarma Komutanı Albay Bilgihan Yeşilyurt ve İl Güvenlik Müdür Yardımcısı Ahmet Demircan haremlik etti.

İlk olarak Bakir Mahalle Çokluk Evini ziyaret ederek burada Alevi Kültür Dernekleri Adıyaman Idarehane Başkanı Uca Rağbet Tanrıverdi ve alevi vatandaşlarımızla ayrımsız araya gelen Vali Mahmut Çuhadar, alevi vatandaşlarımızla kardeşçe ederek Muharrem ayını kutlama edip tutulan oruçların kabul olması dileğinde bulundu.

Vali Mahmut Çuhadar, elan sonraları Yunus Emre Cem Evini ülfet ederek, Hacı Bektaşi Iye Küçük Asya Hars Vakfı Adıyaman Bölüm Başkanı Yusuf Arslan ve alevi vatandaşlarımızla ayrımsız araya gelerek kardeş kardeş etti.

Aşure Ayı ayı zımnında tutulan oruçların akseptans olması dileğinde kâin Vali Mahmut Çuhadar, “Hicri yılın ilk kocaoğlan olan Aşure Ayı kocaoğlan, birçok peygamberin hayatında yüce hadiselerin debi ettiği hümayun tıpkısı aydır. Bu ay, bizlere üzücü ve bilcümle canların yüreklerini parçalayan Kerbela faciasını ve sunu sevgiliye genişlik sevgili olmuş İmam Hüseyin Efendimizin onurlu kıyam ve şahadetini hatırlatmaktadır. Canan Peygamberimizin torunu Hz. Hüseyin Efendimizle alay malay çoğu Ehl-i Beyt’ten 72 Müslümanın üs, özgürlük, oran ve mukaddesat uğruna şehit olduğu Kerbela, bütün İslam aleminde olduğu kadar hepimizin yoğun ve eş acısıdır. Kerbela, bizlere şişman tıpkı ders vermenin birlikte bağlanak ve beraberliğimizin ehemmiyetini, sarsılmaz gücünü tıpkı kat henüz hatırlatmaktadır. Anadolu insanını temas rengiyle herhangi bir yönüyle seviyoruz. Hepimiz bir ailenin fertleri, tıpkısı ağacın dallarıyız. Bu eli nimetli ayın, hem Müslümanlar ortada, hem dahi cemi insanlar arasında, barışa, huzura, kardeşliğe çevirici olmasını diliyorum. Bu bol ayda tuttuğunuz oruçları Allah kabul eylesin. Rabbim temas ve beraberliğimizi devletimizin ve milletimizin üstünlüğünü, sizlerin dostluğunu ve komşuluğunu sürekli eylesin” dedi.

Alevi Hars Dernekleri Adıyaman Bölüm Başkanı Yüksek Ikbal Tanrıverdi ve Hacı Bektaşi Veli Küçük Asya Kültür Vakfı Adıyaman Şube Başkanı Yusuf Aslan ise Ilbay Mahmut Çuhadar’a balaban ziyaretlerinden hava teşekkür etti. – ADIYAMAN

Share: