Üsküdar’da binlerce kişiye alaca aş ikram edildi

Üsküdar’birlikte aşure ayı kocaoğlan zımnında dev kazanlarda kaynatılan aşureler binlerce vatandaşa ikram edildi.

Üsküdar’bile Mihrimah Padişah Camii uğrunda muharrem ayı zımnında dev kazanlarda kaynatılan aşureler binlerce vatandaşa izzetüikram edildi. Üsküdar Belediyesi marifetiyle düzenlenen programda Kur’an-ı Alicenap tilaveti sonrası Üsküdar Şehremini Hilmi Türkmen, SELIM Parti İstanbul Milletvekilleri Mihrimah Belma Satır ve Müşerref Pervin Tuba Durgut önlüklerini giyerek vatandaşlara aşure dağıttı.

Başkan Türkmen, ” Zaman 10 Muharrem, aşure günü zımnında Üsküdar meydanında hemşehrilerimize aşure dağıtıyoruz. Bu aşureler şehitlerimizin ruhu üzere, Kerbela şehitlerimizin ruhu için, Hz. Hüseyin’in ruhu için, Ehli Beyt’in ruhunu adlandırmak amacıyla pir bir izlence. Biz kavim namına Sünnisiyle, Alevisiyle, Kürdüyle, Türküyle, Lazıyla, Çerkeziyle tıpı tıpına bu aşurenin malzemeleri üzere birbirimize keyfiyet, dilsiz, domuzuna bir harmoni, domuzuna tıpkısı ezgi ortaya çıkacak zenginliğimiz var esasta. Bunun sunma fena hâlde örneği da aşuredir. Bu güzelce aşureleri hemşehrilerimiz keyifle yesinler” dedi.

Mebus Mihrimah Belma Satır ise, “Üsküdar meydanında gelenekselleşen tıpkısı hareketi tekrardan yapıyoruz. Üsküdar Uray Başkanımızın organizasyonuyla aşure ikramımız var Üsküdarlı hemşehrilerimize. Kerbela’nın anlamını tek antlaşma unutmuyoruz, rahmetle anıyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Milletvekili Müşerref Ülker Tuba Durgut da, “Üsküdar meydanında bu adamakıllı etkinlikle beraberiz. Uray başkanımız ve Üsküdar Belediyesinin kombinasyon ettiği alaca aş dağıtımı, ilişki ve beraberliğimizin, kardeşliğimizin örneği. Iyicene ayrımsız etkinlik, devam ediyoruz, memnunuz” dedi. – İSTANBULShare: