Üniversiteli milli güreşçiler Yaylacı ve Devir, olimpiyat hedefiyle antrenmanlarını sürdürüyor

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinde eğitim gören milli güreşçiler Erhan Yaylacı ve İsmail Dolaşma, gözlerini 2024’te Fransa’üstelik düzenlenecek olimpiyatlara dikti.

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Beden Eğitimi Öğretmenliği 4. sınıf öğrencisi 92 kilogram azade üslup güreşçisi Erhan Yaylacı (24) ile sınıf arkadaşı 82 kilogram grekoromen stilde güreşen İsmail Dönüş (24), millî ve uluslararası başarılarla hem ülkelerini hem birlikte üniversitelerini gururlandırıyor.

Sırbistan’de 2020’üstelik planlı Büyükler Acun Kupası’nda üçüncü, 2021’de Makedonya’daki Avrupa Şampiyonası’nda bir numara olan Yaylacı, 2021’da Sırbistan’daki Dünya Şampiyonası’nda üçüncülük, bu yılki 5. İslami El Birliği Oyunları’nda ise ikincilik elde etti.

Milli pehlivan Erhan Yaylacı, AA muhabirine, küçükken haddinden fazla etkin olduğunu ve güreşe ailesinin yönlendirmesiyle 10 yaşında başladığını söyledi. Gelecek yıl aile ayında düzenlenecek Türkiye Şampiyonası’na hazırlandığını belirten Yaylacı, şunları kaydetti:

“Sonradan Avrupa Şampiyonası, sene sonuna akıllıca dahi Acun Şampiyonası düzenleniyor. Türkiye Şampiyonası’nda kudretli olan sporcular, Avrupa ve acun şampiyonalarına katılmaya türe kazanıyor. Hedefim inşallah Avrupa’birlikte, dünyada ve olimpiyatta en sunturlu şekilde bayrağımızı dalgalandırıp İstiklal Marşı’mızı okutmak. Temas sporcunun hayalinde olimpiyatlara katılmak vardır. Tanrı olimpiyat şampiyonluğu baht kadir inşallah. Bu maksat doğrultusunda çalışmalarımızı sürdüryoruz.”

İlk kasıt Avrupa

Yaylacı’nın derslik arkadaşı İsmail Ahit da büyüklerine heveslenerek güreşe anlattı. 9 yıldır ASKİ Spor Kulübü sporcusu olduğunu ifade den Dönem, 2020’bile İspanya’üstelik düzenlenen Dünya Şampiyonası’nda ve 2019’da Estonya’daki Avrupa Şampiyonası’nda üçüncü olduğunu hatırlatarak, kullanılmamış müsabakalara hazırlandığını vurguladı.

Hep tıpkısı yarışma içinde olduklarına anlatan Gün, “Evvel Avrupa, sonraları dünya, ondan bilahare dahi olimpiyatlar hedeflerimiz var. Arkadaşlarımızla, milli takımımızla hepimiz tıpkı hedefte olduğumuz amacıyla durmadan çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” dedi.

Share: