Üniversitede yetiştirilen çiçekler, şehrin sokaklarını renklendiriyor

Çankırı Karatekin Üniversitesi bünyesinde kurulan aplikasyon serasında yetiştirilen menekşe ve kadifeler Çankırı caddelerini süslüyor.

Çankırı Karatekin Üniversitesi (ÇAKÜ) Azık ve Tarım Iz Yüksekokulu bünyesinde kurulan Araştırı ve Uygulama Serasında yetiştirilen menekşe ve kadifeler, Çankırı sokaklarını renklendiriyor. Çankırı Karatekin Üniversitesi ve Çankırı Belediyesi eliyle imzalanan tören düzeni çerçevesinde, Ekincilik Patika Yüksekokulu Araştırı ve Uygulama Serasında yetiştirilen menekşe ve kadifeler Çankırı caddelerindeki peyzaj çalışmalarında kullanılacak. Protokol çerçevesinde yetiştirilen 20 bin skor kadife ve 25 bin sayı menekşe Çankırı Belediyesi’ne tasdik edildi.

“Üniversitemiz bulunduğumuz şehre ulama sağlıyor”

Gerçekleştirilen icraat ile ilişik namına konuşan Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Maraba, “Bizler üniversitelerimizi, devlet ve mutluluk düzeyinde sosyo-hesaplı ekosistemlerin koca unsuru kendisine görüyoruz. Çankırı Karatekin Üniversitesi olarak şehrimize ekonomiden sosyal gelişime varıncaya değin seçkin alanda yardım sunmayı hedefliyoruz. Domestik yönetimlerle, kamu kurumlarıyla, sivil topluluk kuruluşlarıyla, patika odalarıyla ve eksiksiz paydaşlarımızla birlikte çalışmayı, içtimai katkıyı de kendimize umde ediniyoruz. Henüz ilk bir nice amme kurumu ve sivil toplum kuruluşları ile yaptığımız protokoller gereği insanımızı ve şehrimizi ilişkin her hususta olmaktan, planlama yapmaktan, hedefleri gerçekleştirmekten memnunuz. Bu doğrultuda üniversitemiz bulunduğu şehre katkı yapıyor, üretilenleri imdi adına sosyal faydaya dönüştürüyor, şehrimizin estetik görünümünde etki bırakıyor” dedi.

“Değişik boyut ve türdeki menekşelerimizle Çankırı’ya ayrı tıpkısı vasıf ve gösteriş kattığımızı düşünüyorum”

Bitkilerin teslimi öncesi açıklamalarda kâin ÇAKÜ Besin ve Ekincilik Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Şebnem Kuşvuran ise, “Çankırı Belediyesi ile oluşturulan tören düzeni çerçevesinde Çankırı’üstelik site içerisinde kullanılacak olan peyzaj amaçlı çiçeklerin üretimi, yetiştirilmesi ve bakımını üstleniyoruz. Bu anlamda Çankırı’ya boyut kattığımızı düşünüyoruz. Tören Düzeni çerçevesinde 2022 Mayıs ayında 20 bin sayı velur, 2022 Son Teşrin ayı itibariyle de 25 bin sayı menekşeyi peyzaj çalışmalarında kullanılmak üzere Çankırı Belediyesi’ne teslim ettik. Ayrımlı keyfiyet ve türdeki menekşelerimizle Çankırı’ya ayrı bir boyut ve görk kattığımızı düşünüyorum. Bu anlamda bizlere destek olan Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Harun Maraba’ye, Belediye Başkanımız Sayın İsmail Hakkı Sıhhatli’e ve her iki kurumdan çalışmalara katılan arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” diyerek konuştu.

Rektör Dikici ve Şehremini Esen marifetiyle imzalanan protokolle Çankırı Belediyesi’nin kent içi peyzaj çalışmalarında kullanacak bitkilerin piyasa ortalamasının elan birinci sınıf bitkileri yetiştirilmesi ve Çankırı’bile yetişen endemik nebat türlülerinin devamlılığının sağlanması üzere çalışmalar yapılmasının hedeflendiği belirtildi. – ÇANKIRI

Share: