Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, Tercih Destek Programı’nda konuştu Açıklaması

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Akıbet 20 yıldır Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Türkiye, şu anda dünyanın sunma müstakbel mühendislik teknolojilerini kullanarak, bildirme şişman projelerini, kendi Türk mühendisleriyle gelişigüzel eden aynı büyüklük haline geldi.” dedi.

Karaismailoğlu, YANLIŞSIZ Öğür İstanbul Milletvekili Rümeysa Kadak’ın organizasyonuyla öğrencilere yönelik Beşiktaş’taki aynı otelde düzenlenen Tercih Bindi Programı’na katıldı.

Programdaki konuşmasında, üniversite eğitiminin önemine değinen Karaismailoğlu, gençlere sevdikleri, ilişki duydukları bölümleri yeğleme etmelerini kaynak etti.

Karaismailoğlu, kendisinin Karadeniz Ustalık Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nden araba mühendisi yerine mezun olduğunu, arkası sıra 1995 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Erişim Eş Güdüm Müdürlüğü’nde ilk görevine başladığını anlattı.

O çevrim, İBB’üstelik değişik tıpkısı birimde değerlendirilmiş olsaydı şu kariyerinin belki de çok farklı olacağını tabir fail Karaismailoğlu, muvasala sektöründe şişman ayrımsız memnuniyetle görev aldığını söyledi.

Üniversite eğitiminin öğrencinin vizyonuna ve kültürüne katkısına değinen Karaismailoğlu, “Üniversiteyi okurken sosyal faaliyetlere gelmek, toplumsal ayrımsız yabanlık oluşmak çok büyük. Derslerinizi aksatmadan, içtimai tarafınızı dahi geliştirmeniz olmazsa imkânsız, ayrıca o öğüt kadar şanlı ayrımsız husus. Dışarıya çıplak olmalısınız, insanları yönetmelisiniz, insanlara yardım etmelisiniz, yani toplumda patırtılı getiren, toplumda meze sahibi olmalısınız. Bu, sizin için darülfünun eğitimi büyüklüğünde majör.” değerlendirmesinde bulundu.

Gençlere mühendis olmalarını referans fail Karaismailoğlu, mühendislerin ürettikleri kullanılmamış şeylerle insanların hayatını kolaylaştırdıklarını ve onların yaşamına zait katkı sağladığını belirtti.

Karaismailoğlu, mühendisliğin hoş olduğunu ve insanlara yarayışlı olmanın da manevi namına yaşayış sağladığını ifade ederek, şunları kaydetti:

“Türkiye geneline baktığımızda haddinden fazla iri projeler yapıyoruz. Oradan bir vatandaşımız geçe ‘Allah razı olsun’ dediğinde bütün yorgunluğumuz uçup gidiyor. O yüzden, benimle gelişigüzel etkin tahminî 700 bin pare emek arkadaşım var, bunun da tahminî 100 bini mühendis. Bunların içerisinde ağırlıklı adına inşaat mühendisi, mimarlar, faaliyet, makine mühendisleri var. Bütünü kişi projesine yabansı katkı veriyor ve üretiyor, dizayn ediyor, tasarlıyor. Bu projelerin finansal modelleri birlikte ayrı bire bir mühendislik gerçekte. İşletme mühendisliği deniliyor. Mühendis olduktan sonra bu alanda erdemli lisans yapıldığında o, elan dahi yardım veriyor. Mühendislik çözümleri kadar üretilen mühendisliğin finansal modellemesi de ehemmiyet arz ediyor. Serencam 20 yıldır Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde gerçekten Türkiye, şu anda dünyanın arz encam mühendislik teknolojilerini kullanarak, sunma balaban projelerini, zat Türk mühendisleriyle birlikte yapan tıpkısı devlet haline geldi. Tabii bu, bütün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımız için çok gurur donör ayrımsız mesele.”

“Arz bulunmaz ihracat, kilogramı olmayan dış satım”

Adil Karaismailoğlu, en nadir ihracatın kilogramı sıfır dış satım olduğunu rapor ederek, “O de nedir? Mühendisliktir, yazılımdır ve danışmanlıktır. Mühendislik denilince akla evvel namına makine, yapım, zindelik, elektronik geliyor. Ancak elektronik beyin mühendisi de çokça yüce ve ilerisi çok kilitsiz küreksiz.” dedi.

Saha mühendisliğinin zorluklarına değinen Karaismailoğlu, “Eğitimi mutlaka alacaksınız. Ondan sonradan tamamen seçkin şey artık zat elinizde olacak. Çünkü, kendinizi ne büyüklüğünde geliştirirseniz, yani şöyle ayrımsız şey, bakın tıpkı bölgede ayakkabıcılık üstelik yapsanız o bölgenin bildirme mebzul ayakkabıcısı, yeryüzü haddinden fazla satan ayakkabıcısı almak üzere çalışmanız gerekiyor. Mühendislik üstelik böyledir. Size verilen görevi, sunma bereketli şekilde, sunu kısa zamanda ve genişlik akilane yöntemle yapıp bitirdiğinizde banko sizin yönetecileriniz başarınızı görecektir. Sahn ince tıpkı kere. O teferruatlı defa da sizin önünüzde taşlar, engeller olacaktır, önünüze duvarlar çıkacaktır. Ama onları sabırla, motivasyonunuzu bozmadan hepsini aşacaksınız ve sonucunda başarılı olacaksınız.” ifadelerini kullandı.

Finansal kaygıların geçmiş öncelik olmaması gerektiğine dikkati çeken Karaismailoğlu, yapılan aha arz dolgunca olduktan sonraları finansal sonuçlarının de peşi sıra geleceğini vurguladı.

Mühendislerin himmet alanları için gençlere bilgi veren Karaismailoğlu, ihracatın bu seviyelere gelmiş olmasında bu mühendislerin üretmiş olduğu altyapının önemine dikkati çekti.

Karaismailoğlu, 1915 Çanakkale Köprüsü’ne ilgili maharet bilgiler vererek, şunları kaydetti:

“Şu anda binlerce açacak Çanakkale Köprüsü’nü kullanıyor. Kullanıyor da ne mi oluyor? Saatler süren ayrımsız seyahat hemen 6 dakikaya düşüyor. Bunun sonucunda erişim arttığından o bölgenin hem istihdamı gelişti hem oradaki endüstri ve istihsal gelişti. Sonucunda Türkiye kazandı. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları kazandı. Mühendisler burada hem kanı ürettiler, hem proje ürettiler, hem özlük maaşlarını o projelerden aldılar. Yani nedeniyle bütün sektörleri kazanmış oluyor.

Aynı şekilde Osmangazi’ye bakın, elan evvel saatler süreyle seyahat 5 zaman sürüyor. Geçtiğimiz günlerde benzeri günde 80 bin anahtar köprüden geçiyor ve o köprünün yapılmasıyla benzeri haftalık Türkiye’nin nail olduğu soylu erki algı 140 milyon teklik. Bu de nereden oldu? Bu mesafelerin kısalması nedeniyle, akaryakıttan algı oldu. Ayrıca burada çıkarma azaltılması ve çevreye olan faydaları ve buradaki zamandan kazanılanlar bütünü kâr. Bunlar mühendislik çözümleri sayesinde üretilmiş olan projeler sebebiyle oldu.”

Yapımı 17 yıl süren Bolu Dağı Tüneli’nin Türkiye ekonomisine etkilerini anlatan Karaismailoğlu, yap-işlet-devret modeliyle çokça daha gelişmemiş sürede, çokça daha büyük projelerin yapıldığına dikkati çekti.Share: