Ukrayna’dan debi eden “Polarnet” gemisinin İstanbul açıklarındaki denetimi başladı

Yanında Koordinasyon Merkezi görevlilerinin, “Tahıl ve Şart Maddelerinin Ukrayna Limanlarından Emin Sevki Girişimi Belgesi” kapsamında Ukrayna’dan cereyan eden 12 bin ton mısır aylı Türkiye bayraklı “Polarnet” gemisindeki denetimleri başladı.

Küresel hububat krizinin çözümüne koruyucu olması için 22 Orak Ayı 2022’de Türkiye, Rusya Federasyonu, Ukrayna ve Birleşmiş Milel (BM) arasında imzalanan “Tahıl ve Araç Maddelerinin Ukrayna Limanlarından Güvenli Sevki Girişimi” belgesi kapsamında, Ukrayna’nın Çornomorsk Limanı’ndan Türkiye’ye karışmak üzere cereyan eden “Polarnet” ünlü gemi, mazi İstanbul Boğazı’nın Karadeniz girişinde demirledi.

“Rojen” ve “Osprey S” isimli gemilerdeki denetimlerini mütemmim heyet, buradan “Polarnet” adlı gemiye geçerek saat 12.35 sıralarında denetimlerine başladı.

Türkiye, Rusya Federasyonu, Ukrayna ve BM temsilcilerinden oluşan yıldız bilimi, uygun kalınan asıllar ve esaslar doğrultusunda bahis konusu ticari gemide incelemelerde bulunacak.

Geminin, denetleme sonucuna bakarak geminin yoluna bitmeme ederek, Kocaeli’nin Derince Limanı’na gitmesi öngörülüyor.Share: