Ukrayna: “Savaşın esasen bu yana ilk kez ecnebi gemi, tahıl üzere Çornomorsk Limanı’na geldi”

Ukrayna Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov, Şubat ayında başlayan Rusya-Ukrayna savaşının esasen bu yana ilk defa hububat yüklenmek amacıyla ecnebi bayraklı benzeri geminin Çornomorsk Limanı’na geldiğini açıkladı.

Ukrayna limanlarında, Ukrayna, Rusya, BM ve Türkiye vasıtasıyla imzalan Ukrayna hububat sevkiyatı anlaşması çevresinde gelişmeler bitmeme ediyor. Ukrayna Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Şubat ayında başlayan Rusya-Ukrayna savaşından bu yana ilk defa hububat yüklenmek amacıyla ecnebi bir geminin Çornomorsk Limanı’na geldiğini açıkladı. Bakan Kubrakov açıklamasında, “Ukrayna Fehamet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, Ukrayna Enfrastrüktür Bakanlığı, BM ve Türkiye’nin çabalarıyla tahıl sevkiyatı faaliyetleri başladı. Zaman ilk defa Barbados bayraklı yük gemisi FULMAR S tahıl korumak için Çornomorsk’a geldi. Buna şalter olan BM ve Türkiye’deki meslektaşlarıma minnettarım” dedi.

Bakan Kubrakov açıklamasında Ukrayna limanlarındaki çalışmaların devam ettiğini belirterek, “Limanlarımızın elan çok gemiyi akseptans etmesini bulmak amacıyla elimizden gelen herhangi bir şeyi yapıyoruz. Limanlarımıza 2 haftada günde en az 3-5 geminin gelmesini planlıyoruz. Odesa lojistik merkezi limanlarında aylık 3 milyon titrem tarım ürünü ihracat etmeyi hedefliyoruz. Antrparantez Ukrayna’nın yer büyük limanı Pivdennyi’nin önümüzdeki hafta tahıl sevkiyatı için açılmasını planlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Ukrayna tahılını taşıyan ilk Sierra Leone bayraklı RAZONI isimli zayıf şilep Lübnan’a gitmek amacıyla 1 Ağustos’ta Odessa Limanı’ndan yola çıkmıştı. Geminin 26 bin ton akdarı taşıdığı marke ve Ukrayna tecim gemilerinin belli başlı tıpkı açıklık süresince abra gemisine eşlik edeceği anlatım edilmişti. – ODESSA

Share: