Uçuculuk hayalini dronla gerçekleştirdi

Çorum’de yaşayan Eti Üniversitesi akademisyenlerinden Doç. Dr. İsa Zerrin, uçuculuk hayalini, dokümanter tadında görüntüler çektiği dronla gerçekleştirdi.

Küçük yaşlardan itibaren pilotluk hayalleri kuran Eti Üniversitesi akademisyenlerinden Doç. Dr. İsa Solgun, üniversite yıllarında tercihini akademisyenlikten yana yaptı. Terbiyeci olmasına karşın pilotluk hayalinden bile vazgeçmeyen Soluk, 12 yıl önceki bire bir dron satın alarak amatör bir ruhla fotoğraf ve videoteyp çekimleri yapmaya başladı. Dron tutkusu gittikçe iri tıpkısı aşka dönüşen Soluk, 2010 yılından itibaren dronla gezi ettiği bölgelerdeki tarihi, katıksız ve kültürel güzellikleri araç altına almaya başladı. Buralarda dokümanter tadında çektiği ışık ve videolarla ilgi calip Sarı, illerin tanıtımına birlikte ulama sunuyor.

Belgesel tadında görüntüler çekiyor

Hititlere başkentlik eden Hattuşa ve Alacahöyük örenyerleri Mukaar barajı, İncesu Kanyonu, Kapılıkaya Anıt Mezarı gibi çok sayıda tarihi mekanı de alarga görüntüleyen Sarı, bu misilsiz görüntüleri toplumsal medya ağlarında da paylaşarak dünyaya açıyor. 2010 yılından itibaren dron kabilinden elektronik cihazlara ilgisinin olduğunu anlatan Doç. Dr. İsa Sarı, geçmiş dronunu da o yıl aldığını söyledi.

O zamanlar dron teknolojisinin bu kadar çok olmadığına belen eden Zerrin, oyuncak sınıfı ayrımsız dron ile uğraşı namına çekimlere başladığını belirtti.

“Pilotluk hayalimden vazgeçmedim”

Çocuk yaşlardan itibaren hem öğretim üyesi hem birlikte pilot görünmek istediğini anlatan Sarı, “Karar aşamasına geldiğimde akademisyenliği tercih ettim. Pilotluk hayalimi akdetmek amacıyla ne yaptığımı sorarsanız 2010 yılında önce dronumu aldım. Pilotluk hevesimi dron pilotluğu ve dron tutkusu ile gidermeye çalışıyorum” dedi.

“Elverişsiz dışında çekimler yapmayı planlıyorum”

Bugüne kadar 100’e andıran farklı bölgede çekim yaptığını açıklanan Sarı, “Bunları toplumsal medya hesaplarımdan bire bir kısmını yayınlarken diğerleri ne bazen yayınlayacağım. Hemen Türkiye’bile değil, imkanım olursa dar dışında bile çekimler yapmayı planlıyorum. Şehrimizin, ülkemizin, bölgemizin adsız sansız eskimiş güzelliklerini ortaya çıkarmaya çabalıyorum. Ayrımlı ülkelerden insanların dahi bu güzellikleri görmelerini istiyorum. Bunun üzere herkes eliyle aşina şelaleler veya dünyaca bilinen Hattuşa kabil tarihi harabelik yerlerinde çekimler yaptım. Bu sayede Değişik ayrımsız perspektiften insanların bakmasını arzuladım” diye niteleyerek konuştu.

“Gökyüzünden yeryüzünü bağlı olmak bambaşka tıpkısı his”

“Biz herhangi bir devir yeryüzünden gökyüzünü izliyoruz fakat gökyüzünden yeryüzünü izlemek alelacayip tıpkı his” diyen Doç. Dr. İsa Soluk, “Çekicilik yaparken dronun ekranından dünyayı tutulmak kıytırık kıymet biçilemez aynı ruh. Henüz öncede belirttiğim kabilinden uçucu olamadım maalesef, tercihimi akademisyenlikten yana kullandım. Amma bu şekilde uçuculuk hevesimi aynı nebze olsa gidermiş oluyorum. Uğraşı yerine başladığım dron pilotluğu bire bir tutkuya dönüştü. Bu tutkuyu herkesin yaşamasını isterim” ifadelerini kullandı. – ÇORUM

Share: