UAEA: Zaporijya’ya yönelik askeri harekat çekirdeksel hınç riskine bel ediyor

Arsıulusal Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Başkanı Rafael Mariano Grossi, Avrupa’nın genişlik büyük nükleer santrali Zaporijya’evet müteveccih mektep çocuğu bombardımanın akıbet basamak hâl donör olduğunu belirterek, “Bu, Ukrayna ve etrafında el sağlığını ve çevreyi yıldırma edebilecek hakikat tıpkı çekirdeksel kızdırma riskine belen ediyor.” ifadesini kullandı.

UAEA’dan yapılan yazılı açıklamada, Başkan Grossi’nin Zaporijya Nükleer Santrali’nin bulunduğu alana müteveccih geri gerçekleştirilen bombardımana ilişik görüşlerine düz verildi.

Grossi, Ukrayna ve Moskof yetkililerden tıfıl gelişmeye ilgili bilgelik alındığını belirterek, Ukraynalı yetkililerin, reaktörlerde seçkin hasarın meydana gelmediğini, radyolojik aynı sızıntının üstelik olmadığını ancak tesisin farklı yerlerinde değişik hasarların yaşandığı bilgisini kendileriyle paylaştığını aktardı.

“Askeri harekat akseptans edilemez”

“Zaporijya Çekirdeksel Santralinin emniyetini ve güvenliğini tehlikeye atan askeri harekat kesinlikle akseptans edilemez ve ne pahasına olursa olsun kaçınılmalıdır.” değerlendirmesinde bulunan Grossi, tesise evet üstelik tesisten dışarıya yönelik herhangi bir ateşli silah kullanımının ağırbaşlı sonuçlar doğurabilecek bire bir felakete kez açabileceğini, bu nedenle hakeza benzeri adımının ateşle oynamak anlamına geldiğini kaydetti.

Grossi, “Avrupa’nın sunma büyük nükleer santraline yapılan çolpa bombardıman zımnında akıbet derece endişeliyim. Bu, Ukrayna ve etrafında halk sağlığını ve çevreyi yıldırma edebilecek gerçeklik bire bir nükleer nâr riskine meni ediyor.” görüşünü paylaştı.

Çekirdeksel tesise müteveccih momentum eylemelerine kınama

Tüm tarafları çekirdeksel tesise yönelik azami itidal göstermeleri çağrısında mevcut Grossi, “Zaporijya Nükleer Santrali’nde yahut yakınında evet birlikte personeline alın gerçekleştirilen her makule çaba eylemini kınıyorum.” ifadesini kullandı.

Grossi, çekirdeksel santralin Ukraynalı yetkililer marifetiyle Rus güçlerinin denetimi altında işletildiğini hatırlatarak, buradaki görevlilere yönelik gelişigüzel türlü ağırbaşlılık ve kısıtlamanın serbest o kişileri değil santralin de güvenliğini riske atacağını yineledi.

Avrupa’nın sunu iri çekirdeksel santralinde durumun henüz dahi kötüleşmemesi amacıyla UAEA’nın biran geçmiş devreye girmesi gerektiğini vurgulayan Grossi, bunun çekirdeksel düzenlilik ve inanma açısından haddinden fazla gerekseme mahsus tıpkısı etap olacağını, bu hususta tarafların teşrikimesai ve anlayışını beklediklerini anlatım etti.

???????- Avrupa’nın sunu balaban çekirdeksel santrali

Ukrayna’nın güneydoğusundaki Zaporijya Nükleer Santrali Avrupa’nın sunma büyük çekirdeksel santrali konumunda bulunuyor.

6 nükleer reaktör kâin ve 5 bin 700 megavatsaat canlılık istihsal kapasitesine cemaat olan santralci, Ukrayna’daki bütün elektriğin yüzdelik 20’sini sağlıyor.

Zaporijya Çekirdeksel Santrali, 4 Mart’ta Ruslar aracılığıyla ele geçirilmişti.

Hali hazırda Zalim ordusu kontrolünde olan santralin çevresinde hava saldırıları yaşanıyor. Ukrayna ve Rusya bu saldırılar konusunda birbirini suçluyor.

Share: