Tütsülü Esnaf Kredi Kooperatifin Birleştirilmiş mahdut kongresi yapıldı

Muş’un Bulanık Esnaf Kefalet ve Sanatkarlar Yüreklilik ve Kefalet Kooperatifi’nin çarpık çurpuk finansal kongresi yapıldı.

Sisli’ta bire bir restoranda yapılan kurultay, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra finansal kongreye ilişik raporlar okunarak rey birliği ile kabul edildi. Gündemin kabulünden bilahare üyelere hitaben tıpkı konuşma yapan Bulanık Esnaf ve Kefillik Kooperatifi Başkanı Yakup Kaya, hareketli örgen sayılarının bin 700 olduğunu kaydederek, umumi heyet birlikte düzenci tıpkı mücahede sergileyerek, üyelerine yer iyi hizmeti vermeye çalıştıklarını söyledi. Kongreye katılanlara teşekkürname fail Kaya, artık halka elan çok hizmet edeceklerini belirterek, bugüne kadar olduğu gibi daha çok bile eksiksiz çalışmalarında transparan ve denetime peyda olacaklarını söyledi. Esbak dönemlerde kooperatifin bereketli yönetilmediğini söyleyen Kaya, “Mukaddema Sisli Esnaf Kredi Kooperatifi ne işe yaradığını, hangi işlemler yaptığını kimesne tarafında bilinmiyordu. Esnaf kefalet yalnız muhtemelen kesimler tarafında yönetiliyordu, anlaşılan kesimlere itimat veriliyordu. Bu kredinin köylü dönüşümü söz konusu olmuyordu. Bundan periferi Sisli’ın esnafı amiyane haddinden fazla yumruk durumdaydı. Sisli’ın imajı haricen huysuz aynı güçlük yaşatmıştı. Biz işte böylesi çökmüş borç altında olan bir kooperatifi devir aldık ve bugünlere taşıdık. Bu akıllıcasına pratiğimizle tığ tıpkı zamanda ilçedeki hep sivil toplum örgütleriyle de tesanüt içerisinde, kanaat önderlerimize danışarak insanlarımıza hizmeti getirmeye çalıştık. Esnaflarımızın sorunlarını çözmeye çalıştık. Tıpkısı hep esnaflarımızın sunu ağırlık günlerinde yanı sıra yer aldık. Tığ esnaflarımıza hepten yüreklilik kooperatifi kendisine değil, aynı zamanda sivil toplum örgütü adına, toplumun bilcümle kesimlerine ulaştık. Sorunlarına hal ürettik” dedi.

Üyelerin desteği ile elan üstelik güçleneceklerini anlatım eden Kaya, “Bu ilçenin geleceği amacıyla sizin desteğiniz olduğu müddetçe, sizin desteğinizle tığ bu ilçeyi gelişigüzel anlamda arz fena hâlde şekilde yönetmeye çalışacağız. Daha geçmiş ahali bankası esnafa açılım çokça farklı şekildeydi. Amma tığ esnaf emniyet kooperatifi olarak bilcümle bankaların esnaflara dağ göz imajı kaldırdık. Esnafları mağduriyetini göz önüne alarak bilcümle sıkıntıları çözdük. Bu üstelik sizin desteklerinizle oldu. Şayet demincek Sisli halkının imajı dışarıda ferah ayrımsız görünüş sağlanmışsa buda siz zer esnaflarımızın sayesindedir. Kim hangi derse desin bundan sonrada bilcümle olumlu ve adamakıllı adımlarla bütün bu arada olacağız. Bu işleri yegâne başıma yapmadım. Bu başarı bekâr benim değil sizin üstelik eserinizdir” şeklinde konuştu.

“Yerli esnafta aksata yapalım”

Esnafın ilçedeki iri hipermarketlere alın birleşmesi gerekir diyen Kayaç, “Esnaflarımızın çok zor durumda olduklarını biliyorum. İlçemize iri marketlerin gelmesi ilçemizdeki bütün esnafları aynı şeklide etkilemiştir. Hipermarketlere cebin bir olmalıyız. Biraz esnaf bir araya gelip bunlara karşı almaşık marketler açabilir. Tığ bu konuda esnaflarımızın yanındayız” dedi.

Konuşmaların peşi sıra raporlar okunarak, bayağı genel asamble toplantısı sona erdi.

Kongreye, Dumanlı Esnaf Kredi Kooperatifi Başkanı Yakup Kayaç, Sisli Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hanifi Koşuncu, Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Bahattin Taşkıran, Erzurum Mıntıka Kooperatif Başkanı Mürsel Karadaş, Karayazı Kooperatif Başkanı Yüksel Kaya, Varto Kooperatif Başkanı Sabahattin Kartal, Vekillik temsilcileri ve kooperatif üyeleri katıldı. – MUŞ

Share: