Türkiye’de zaman arz fasit hamsi Rize’de satılıyor

Türkiye’nin arz gergin hamsisi Rize’de satılıyor

Rize’nin Fındıklı ilçesinde hamsinin kilogram fiyatı 10 TL’ye düştü, yurttaş balıkçılara akış etti

RİZE Rize’nin Fındıklı ilçesinde hamsinin kilogram fiyatı 10 TL’ye düştü.

Hamsi Rizeli balıkçıların olduğu büyüklüğünde vatandaşların üstelik yüzünü güldürmeye başladı. Sezona pelit balığının bolluğu ile fazlalaşan başlayan Karadenizli balıkçıların ağları demin ise hamsilerle doldu taştı. Geçtiğimiz günlerde 20 TL’ye kadar sakıt hamsinin kilogram fiyatı zaman itibariyle Rize’nin Fındıklı ilçesinde 10 TL’ye büyüklüğünde düştü.

Rize’nin Fındıklı ilçesinde balıkçılık işleyen Hakan Çınar, “Bütün vatandaşlar hamsiye doyacak” diye hamsinin kilo fiyatını 10 TL adına açıkladı. Çınar “Yerel hamsi bugün Hopa’dan artık. Ardeşen, Ahzüita, Rize Minval, Çayeli, değme yerde hamsi 20 TL’den, 15 TL’den satılırken tığ bugün vatandaşlara zararına 10 TL’den hamsi satıyoruz. On Paralık kar almadan satıyoruz. Yemeden Içmeden vatandaş yesin diye niteleyerek fiyatını 10 TL’ye düşürdük. Tazedir, sabahleyin 4.30 da bundan sonra denizden. Saat 6.30-7.00 kadar halden 50 sandık aldık ve deminden tezgaha indi. 1 saat içerisinde 20 sandık hamsiyi tükettik. Umuyoruz ki akşam olmadan topu bitecek. Fiyatı çokça sakim. Alanlar 3’er, 5’er kilogram alıyor. Yarın ne olacağı muhtemelen değil zira fiyatlar çokça değişiyor. Evvel 20 TL’ye, 15 TL’ye sattığımız hamsiyi zaman 10 TL’ye satıyoruz. Bundan daha deneyli hamsiler geliyor, Marmara hamsisi. Onun kilo fiyatı 70 TL, 80 TL. Bundan henüz deneyli Karadeniz hamsisi oluyor, onlar 25 TL, 30 TL’ye satılıyor. Söz Temsili zaman kim hamsinin etraf değeri 15 TL-20 TL ama biz halkımız yesin diye 10 TL’ye indirdik” dedi.

Ayhan Özşahin isimli yurttaş ise kilo fiyatındaki değişkenliğin tansık olduğunun altını çizerek “Mazi kilosu 25 TL, 30 TL iken bugün 10 TL’ye düşmesi mucize. Benzeri bahir, bire bir balıkçılar, fiyat dengesizliği var amma bu üzücü tıpkı özdek değil. Yurttaş bundan sonra balık konusunda sunma uygun yerlere gitmeye çalışıyor. Balık protein üzerine dahi mukteza olan bir öz. Vallahi uygun bence, bütün bu fiyatlardan faydalanmalı” şeklinde konuştu.

Share: