Türkiye’de yüzüne bakılmıyor, ev dışında kapış kapışma gidiyor! Bilecik’ten Fransa’ya 700 ton

Bilecik’te “dondurulmuş salyangoz dolması” üretimi fail aynı firma, yılda 700 ton salyangozu Fransa’ya ihraç ediyor.

Türkiye’nin ciharıyek tarafında doğadan faal adına toplanan “Helix lucorum” türü kara salyangozları, Balıkesir’in Bandırma ilçesindeki tesiste ön işlemden bilahare Bilecik Tevhit Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikaya gönderiliyor.

1989 yılında kurulan Menetrel Gıda firması, Bandırma ve Bilecik’te girmek amacıyla iki tesisinde salyangoz dolmaları konusunda hizmet veriyor.

70 çalışanından 66’sı eş olan fabrikada, düzenci tıpkı şekilde haddinden fazla sayıda işlemden geçirilen salyangozlar, hususi yöntem, baharat ve soslarla Fransa’dahi vuzuh ve ana öğünlerde sıklıkla yeğleme edilen dolmalar haline getiriliyor.

Bu sene bati bire bir sezon geçirdiklerini tamlayan üretimevi müdürü Yılmaz Akış, “İnanıyorum kim ham maddede ağırbaşlılık yaşamayacağız. Biricik umudumuz daha aşkın ısmarlama alabilmek. Fransa’dan da dünyanın türlü ülkelerine revan bu salyangozları, Türkiye’den çalmak kurum verici.” dedi.

“Almanak 700 titrem bir bey gerçekleştirdik ve şimdiye büyüklüğünde satışla ilişik aynı külfet yaşamadık.” diyen Atak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çünkü ecnebi ortağımız benzeri zamanda Avrupa’daki sunma nazik salyangoz tedarikçisi. Firmanın çokça fazla nitelik taharri ve pazarlama zehir var. Hem kalite konusunda hem üstelik pazarlama üstüne tığ elimizden geleni yapıyoruz.”

Firmada şu anda çalışan 70 kişiden takkadak 4’ünün ayvaz olduğuna değinen Atak, “Izansız mütezayit personelimizin hepsi avrat. Kadınlarla harıldamak çokça lezzetli. Çok temiz ve nitelikli mahsulat üretebiliyoruz. Sabırla yorulmadan üretiyorlar. Ekonomiye çok büyük yardım sağlıyorlar. Hem ocak hem dahi devlet ekonomilerine katkıları var.” diyerek konuştu.

Günde 2 titrem civarında vücut salyangoz dolmasına dönüştürülüyor

Akış, doğadan toplanan salyangozun sofraya gelinceye büyüklüğünde geçtiği aşamalarla ilgili şunları kaydetti:

“Doğadan toplanan etkin salyangozlar firmamıza sağlık. Salyangozlar burada dolay çalışmalardan geçirilir. Civar haşlamalar yapılır. Henüz sonra ten kabuktan çıkarılır. Cilt kabuktan çıkarıldıktan bilahare bağırsaklar çalma yöntemiyle kesilir. Bunun hepsini yegâne biricik kadınlar gerçekleştiriyor. Kabuklar Bandırma’daki tesise gönderiliyor. O kabuklar orada hususi tıpkı proseste temizleniyor ve kullanılmak üzere tesisimize anlayışsız geliyor. Etler dahi burada boylanıp kalibre ediliyor ve yine kabuklara yerleştiriliyor. Şoklandıktan bilahare haziran-orak ayı ayından sonradan dolma cereyan etmek için şu anki sezonu bekler. Depolarımızdaki etler kazanlarımızda kestirmece 1-2 saat beyninde özel formül baharatlarla pişirilir. Günde 2 tonun üzerinde ten pişirebiliyoruz. Günde 2 ton civarında hitit burada salyangoz dolmasına dönüştürüp, şoklayıp, paketleyerek mikro dışına satıyoruz.”

Salyangoz etinin protein ve potasyum değerinin haddinden fazla faziletli olduğunu dile getiren Akın, “Omega 3 yönünden somon balığına muadil ve üzerinde olduğunu biliyorum. Eti kabuğa yerleştirdikten bilahare içine eli nimetli miktarda sarımsak, maydanoz, acı biber ve tereyağı olan karışımı da koyduğumuzdan enerji verici de tıpkı iz.” diye niteleyerek konuştu.

“Sattıkları iz bizim salyangozumuz”

Atak, salyangoz dolmasının seçkin ne kadar benzeri Fransız yemeği namına düşünülse da anne istihsal yerinin Türkiye olduğunu vurgulayarak, “Onlar hemen bizden revan ürünleri 12’li, 48’li ve 60’lı paketlere koyup satıyorlar. Sattıkları kitap bizim salyangozumuz. Biz bunu biliyoruz. Bu işi yapmaktan tabiat duyuyoruz. Bu im marketlerde ve şişman küresel marketlerde satılıyor. Dondurulmuş ürün adına satışı yapılabiliyor.” diyerek konuştu.

9 yıldır firmada müteharrik İmalat Sorumlusu Esra Erol ise 5 ayrı kalibrede hazırlanan ürünün kabuğu ve içindeki etin gramajlarının kontrollerini yaptıklarını anlatarak, “Fransa’nın tükettiği bu ürünler bizim kadınlarımızın elinden çıkıyor.” dedi.Share: