Türkiye-Özbekistan-Azerbaycan Üçgen Dışişleri, Tecim ve Ulaştırma Bakanları Toplantısı Taşkent’te başladı

Türkiye-Özbekistan- Azerbaycan Üçlü Dışişleri, Ticaret ve Ulaştırma Bakanları Toplantısı, Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te başladı.

Toplantıya Türkiye’den Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Tecim Bakanı Mehmet Muş, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, Azerbaycan’dan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Sayısal Hareket ve Iblağ Bakanı Reşat Nebiyev, Tutum Bakanı Mikail Cabbarov, Özbekistan’dan Dışişleri Bakan Vekili Vladimir Narov, Iblağ Bakanı İlham Mahkamov, Aut Ticaret ve Yatırım Bakan Yardımcısı Laziz Kudretov katıldı.

Toplantının açılışında mütekellim Narov, kopça ilişkilerin gelişmesine mehabetli faydalar sağlayacak bu toplantıların, dünyadaki ve bölgedeki gelişmeleri göz önünde bulundurmak suretiyle durumu gitmek ve tartışabilmek üzere cesim benzeri âlem oluşturacağını söyledi.

Narov, toplantının Azerbaycan tarafının önerisi ve Türkiye’nin destekleriyle yapılabildiğini dile getirdi.

“Uluslararası münasebat ve toptan ekonomideki çabuk gelişmeler esasta Türkiye-Özbekistan-Azerbaycan diyalog formatının geliştirilmesini ve bunun tıpkı zaman önce yapılmasını zorunlu kıldı.” diyen Narov, oran başkanlarının serencam yıllardaki siyasi iradeleri ve çizdikleri el sebebiyle Özbekistan’ın Azerbaycan ve Türkiye ile ilişkilerinin kullanılmamış benzeri döneme girdiğini, bu dönemde stratejik derinlik kazandığını anlatım etti.

Ülkelerin birçok uluslararası konuda kuma vakfe sergilediğini ve benzeri misyon üzere çabalama sarf ettiklerini kaydeden Narov, “Bu dahi barışçıl, sürdürülebilir ve canlı Türk dünyasının oluşturulmasıdır.” dedi.

Türk Devletleri Teşkilatının önce zirvesinin kasımda Özbekistan’bile yapılacağını nâkil Narov, bu kapsamda ticari-ekonomik ve eriştirme alanındaki ilişkilerin geliştirilmesine özel önem verdiklerinin altını çizdi.

“Bölgeler arası ulaştırma koridorlarının geliştirilmesinde bu ülkelerin isteği koskocaman”

Narov, serencam 5 senede Özbekistan’ın Azerbaycan ile ticari ilişkilerinin 7 tekmil, Türkiye ile ticari ilişkilerin 2,5 hatim arttığını söyleyerek bu ticari ilişkilerin erdemli dinamiğinin bibi kâin potansiyeli yansıtmadığını ve bu potansiyelin bilcümle olarak kullanılması üzere gereken imkanların bulunduğunu kaydetti.

Bu ülkelerin, bölgeler arası iş birliğinde mefret birer aktör olabileceğine işaret fail Narov, Türk halklarının yaşadığı bu bölgelerin şark ile günindi, kuzey ve güney arasında bin yıllardan beri köprü vazifesini gördüğünü, bu nedenle bölgeler arası ulaştırma koridorlarının geliştirilmesi noktasında bu ülkelerin isteğinin çok balaban olduğunu söyledi.

Özbekistan Dışişleri Icra Vekili Vekili Narov, Özbekistan’ın Bakü-Tiflis- Kars demir yolunun transit potansiyelinin canlı yerine kullanılmasına haddinden fazla ehemmiyet verdiğine dikkati çekti.

Narov, bugün Çin-Kırgızistan-Özbekistan demir yolu projesinin inşası için fizibilite çalışmalarının devam ettiğini belirtti. Bu çipo yolunun, Trans Kafkas koridoruna bağlanmasıyla Çin’den Avrupa’ya kadar olan coğrafyada bire bir ağın oluşturulacağını, Özbekistan’ın bu bağlamda Zengüzar koridorunun gine hayata geçirilmesini desteklediğini vurgulayan Narov, bunun bile Asya ile Avrupa arasındaki bildirme bodur güzergah olacağını kaydetti.

Bakanlar, Taşkent Deklarasyonu’nu imzalayacak

Toplantıda, Türkiye, Özbekistan ve Azerbaycan dışişleri, tecim ve iblağ bakanlarının, bu müselles mekanizmayla Hazar Müteaddi Gün Doğusu-Batı Ilımlı Geçenek başta tutmak için üç ülkenin ortak gündeminde saha alan konularda koordinasyon ve hisse senedi birliğinin artırılmasıyla ilişik meseleleri ele alması öngörülüyor.

Bakanlar, toplantının arkası sıra Türkiye-Özbekistan-Azerbaycan Müselles Dışişleri, Ticaret ve Eriştirme Bakanları Toplantısı’nın sonuçlarına ilişik Taşkent Deklarasyonu’nu imzalayacak.

Share: