Türk profesör, PRP yöntemini aynı peş seviyeye çıkaran “PvRP”yi dünyaya duyurdu

Soy hücreyle tedavi üzerine geliştirdiği yenilikçi yöntemleri dünya çapında geçer Prof. Dr. Eray Copcu, PRP kendisine tanımlanan kandan elde edilen plazma ile tedavi yöntemini zenginleştirerek tıpkı adım öteye taşıdı.

İnsan vücudundaki yağlardan enzim kullanmadan üs göze elde etmeyi sağlayan MEST adı verilen tedavi yöntemiyle 2019’dahi berat düzlük Copcu’nun bu yöntemi ÇAKER, Fransa, Almanya, Avustralya, Japonya özellikle almak üzere 20’den aşkın ülkedeki bedii uygulamalarında kullanılmaya başlandı.

Amerikan Azık ve İlaç Dairesi (FDA) belgesi, Avrupa keyif ve güvenlik işareti CE ile Kore Gıda ve İlaç Dairesi (KFDA) sertifikalarını kayran yöntemin peşi sıra araştırmalarına bitmeme fail Copcu, kullanımı haddinden fazla degaje olan Platelet rich plasma (PRP) yöntemini istikbal yısa etmek için mesai yaptı.

Kişinin özlük kanından elde edilen plazma ile göze yenilenmesini hızlandıran PRP yönteminde plazma yoğunluğunu artıran benzeri yöntem geliştiren Copcu, “Platelet very rich plasma” (PvRP) yani “trombositten haddinden fazla zengin plazma” adını verdiği buluşu için FDA ve CE belgelerine başvurdu.

Tek tıpkısı pratikte kireçlenme, iyileşmeyen yaralar, saç dökülmesi, kadınlarda ovaryen yetmezlik, erkeklerde disfonksiyon gibi hastalıkların tedavisinde müspet sonuçlar elde eden Copcu, yağ büsbütün MEST yöntemi ile içki hepten PvRP yöntemini birleştiren çalışmalar birlikte yaptı.

Kovid-19’un dokulara verdiği hasarın neden olduğu bazen hastalıklarda bile bu yöntemin iyileştirici etkisini araştıran Eray Copcu’nun çalışmaları, Paris’te düzenlenen Arsıulusal Plastik ve Rejeneratif Cerrahlar Derneği (IMCAS) toplantısında 15 binden çok bilgelik insanına tanıtıldı.

İyileştirici hücreleri kullanıyor

Derneğin Türkiye temsilciliğini birlikte tay tay arabası Prof. Dr. Eray Copcu, AA muhabirine, tıpta ilaçla tedaviden hücresel otama yöntemine geçişin yaşandığını, kullanılmamış dönemde iyileştirici hücre ile vücudun kendini düzeltme potansiyelinin göz önüne alındığına özen çekti.

İyileştirici hücrelerin vücutta tamirat edilmesi müstelzim temas alanda başarıyla kullanılabildiğini dile getiren Copcu, şöyle konuştu:

“Elde ettiğimiz hücreleri saç restorasyonundan yutmak için bütün beğenilen uygulamalarında, boyunda ve umum rejenerasyonunda kullanıyoruz. Bicik konstrüksiyonunda az çok sık yararlanıyoruz. Kadınlarda ovaryen yetmezlikte, erkeklerde erektil disfonksiyon durumlarında kullanıyoruz. İyileşmeyen yaraların tedavisinde, el arasında kireçlenme kendisine aşina osteoartrit tedavisinde yararlanıyoruz. İlaçla otama edilemeyen durumlarda en çok gelecek vaat eden yaklaşım bu. Sonuçta cisim kendini onarım mekanizmasına eş.”

10 dakikalık işlemle elde ediliyor

Copcu, bu tedavide kullanılan hücrelerin elde edildiği zaman kâmilen aplikasyon olan PRP tekniğini geliştirme çalışmaları sonucu ayrımsız macun ve formül tasarladıklarını, PvPR adını verdiği yöntemin Fransa ile KUL’deki bilim dünyasında nazik yankı uyandırdığını kaydetti.

Prof. Copcu, PvPR’nin yönteminin PRP’nin tıpkısı adım ilerisi olduğunu dile getirerek, “Paris’teki kongrede literatürde ilk kez tanımlanmış olan ‘trombositten çokça ensesi kalın plazmayı’ (PvRP) tanıttık. Çokça bayağı aynı kit ile normalin 25 cellat kadar trombosit elde edebileceğimizi gösterdik.” diye niteleyerek konuştu.

Bu tedavi yöntemini saç restorasyonu, yüz, üzeri ve el bölgesi beğenilen uygulamalarında kullanılabildiğini anlatan Copcu, plazmanın elde edilmesi ve tedavide uygulanmasının toplam kestirmece noksan saat sürdüğünü aktardı. Tedavide sükse oranının yüzde 95 kendisine ölçüldüğünü nâkil Copcu, kimyasal konu kullanmadığı için yan etkiye rastlanmadığını anlatım etti.

Akciğer tedavisi için araştırı sürüyor

Tedavinin Kovid-19’a sınırlanmış hastalıkların tedavisinde bile kullanıldığını kaydeden Copcu, şöyle konuştu:

“Kovid-19 insanı öldürmese birlikte neredeyse cümle dokularını etkiliyor ve benzeri yaralanma yapıyor. Bunların düzeltilmesi, rehabilite edilmesi gerekiyor. Örneğin canlı erkeklerde yüzdelik 60’tan çok saç kaybı oluyor. Sadece ayrımsız uygulamayla saçlar yerine getirilebiliyor. Şu an araştırı olarak görgül devam eden tıpkı formül var. Stromal hücreleri buhar haline getirdik, nebülizasyon ile akciğer parankimine girmesini ve ağız ağıza düzeltmesini hedefliyoruz. Bu gerçekten çok büyük tıpkısı kıvrılma olacak. Çünkü alelhusus akciğerde Kovid-19 nedeniyle sorun varsa bunun düzeltilmesi fakat ve fakat hakeza ayrımsız yöntemle olacak.”

Share: