Türk askerinin kamuflajlı elbiselerinde “Muvaffakiyetsiz Atılan” dönemi başlıyor

KAAN BOZDOĞAN-AYKUT KARADAĞ – Yağız Dikimhane Müdürlüğü, “Muvaffakiyetsiz Atık” projesi kapsamında erlerin terbiye elbiselerinin düşüncesiz inkılap işlemiyle yeniden kullanımını sağladı.

Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin ay berrak üniformalarının akıbet uygulayım bilimi kullanılarak üretildiği Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü bünyesindeki İstanbul’daki Kişmiri Dikimhane Müdürlüğü ile Ankara’daki Albeni Dikimhane Müdürlüğü kapılarını AA’ya açtı.

Kara Dikimhane Müdürlüğü, hırçın çevresel etkileri önlemeyi ve kaynakların henüz bereketli kullanılmasını amaçlayan “Muvaffakiyetsiz Atılan” projesi kapsamında kalın kafalı transformasyon çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda başlatılan uçman çalışmada, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nda erlerin kullandığı 250 topluluk eğitim bilimi elbisesi gabi tahavvül tesisinde kırpılarak elyaf elde edildi.

Elan sonra bu elyaflara hamiş pet şişelerden elde edilen polyester elyafı takviyesi yapılarak ip üretildi. Bu iplikler, tekstil tesisinde baştan yetişek elbiselik güpür haline getirildi. Geri dönüşüm işlemi sonrasında ortaya çıkan kumaşın Mehmetçiğin tasarruf konforu ile ihtiyacı olan başka tekmil maharet özellikleri sağladığı yapılan analizlerle belirleme edildi.

Önümüzdeki dönemde hoşgörüsüz dönüştürülmüş elbiselerin kullanımını yaygınlaştırılmayı planlayan Türk Silahlı Kuvvetleri, çıkma askeri üniformaları dümbelek inkılap ile yeniden üniforma haline getiren evvel ordulardan biri olacak.

Karaca Dikimevi Müdürü Albay Neslihan Ay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kişmiri Dikimhane Müdürlüğü Yapıt Tasarım Geliştirme Şube Müdürlüğü yoluyla ansız dönüşüm projesi yürütüldüğünü belirtti.

Miralay Kamer, şöyle devam etti:

“Henüz ilk huruç olan asker eğitim bilimi elbiselerinin vurdumduymaz dönüşümü ile Türk Silahlı Kuvvetlerinin oluşum atık miktarını azaltarak ekonomiye yardım uydurmak amaçlanmıştır. Bu kapsamda bireyler tarafından kullanılan bire bir cirim yetişek elbisesi vurdumduymaz transformasyon tesisinde elyafa ve ipliğe dönüştürülerek yeniden yapı, boya ve baskısı yaptırılmış kamuflajlı eğitim bilimi elbiselik kumaşa dönüştürülmüştür. Eksiksiz üretim faaliyetleri “AQAP 2110 Kalite Garanti Sistemi” doğrultusunda ve aksiyon sağlığı güvenliği kurallarına uygun yürütülmektedir”

Yılda 1 milyon 200 bin adet sezmek ve kuşam malzemesi üretiliyor

Karaca Dikimevi Müdürlüğü tesislerinde halihazırda 356 değişik ürün hazırlandığını, yılda 1 milyon 200 bin nüsha sunmak ve kuşam malzemesi ürettiklerini kaydeden Ay, çağcıl istihsal teknikleriyle mergup nitelik ve verimde istihsal yapmayı hedeflediklerini söyledi.

Kamer, yönetmenlik bünyesindeki al atölyesinde merhale, bröve ve omuzluk kadar malzemelerin yanında tığ kuşam ve meç takımlarının üstelik üretildiğini ifade etti.

Ay, üçkâğıt atölyesi bünyesindeki öncü atölyesinde Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacı olan sancakların tamamının üretim ve tadilatının el işçiliğiyle yapıldığının altını çizdi.

Maske üretimi yaparak Kovid-19 ile mücadelede etkili cila aldı

Kara Dikimevi Müdürlüğünün Kovid-19 ile mücadelede etkili rol aldığını kaydeden Kamer, “Pandeminin başladığı Mart 2020 tarihinden itibaren salgından koruyucu bütün önlemler alınarak cerrahi peçe üretimi yapılmıştır. 2021 yılı bakımından Makine Kimya Endüstrisi A.Ş marifetiyle yapılan makinaların devreye girmesiyle 2 posta çalışarak günde 250 bin peçe üretimi yapılmaktadır. Bu maskeler sadece Türk Silahlı Kuvvetleri personeline değil, tıpkı zamanda halkın ve esenlik personelinin de kullanımına sunulmuştur.” ifadelerini kullandı.

-Türk pilotlarının “korkulu tutuşur” özellikli üniformaları Hava Dikimhane Müdürlüğünde tasarlanıyor

Ankara’daki Gelgel Dikimhane Müdürlüğü de Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) mensuplarının beraberinde Inanma Genel Müdürlüğü, Yaka Düzenlilik Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı ve Türk Hava Kurumunda memur yekpare pervaz personelinin kıyafetlerinin üretimini gerçekleştiriyor.

Tamamı yerli üreticilerden tedbir edilen tayyareci kıyafetlerinin kumaşları hem ağır tutuşur özelliğe topluluk hem de antistatik özellik taşıyor. Bunaltıcı tutuşur özelliği çabucak kumaşta değil üniformaların fermuarında ve dikiş ipliğinde birlikte saha alıyor.

Bu çeşni sebebiyle muhtemel bir inatçı durumda personelin heyetiyle korunması sağlanırken stator elektriklenme cihetiyle oluşabilecek olumsuzlukların da önüne geçiliyor.

Personelin, giydiği üniformalara yönelik memnuniyetini yüzde 100’e yaymak için aktüel teknolojik gelişmeler ışığında hem dublör hem bile tor yön kullanımında sürekli düzeltme yapılıyor.

Personelin görevini elan aktif aynı şekilde yürütebilmesine imkan verecek tasarımlar yapılırken, süresince kendini konforlu hissedeceği, teri soğurgan, nanoteknolojik kumaşlar ile aşınma ve yırtılmalara alın dayanaklı olan kumaşlara öncelik veriliyor.

Tasarımlarıyla dikkat çeken peçler burada hazırlanıyor

Çekicilik üslerinde, üslerdeki filolarda, uçuş tatbikatlarında ve gösterilerde kullanılan özel peçlerin tasarımları ve üretimleri Bilgisayarlı Fen Atölyesinde yapılıyor. Bizatihi dolap ve lazer antant makinelerinin vadi aldığı atölyede peçlerin beraberinde desise atölyesinde derece, bröve, vizyer, sıcaklık gibi ürünlerin üretimi da gerçekleştiriliyor.

Yenilenen makina parkuru sayesiyle dahi personele yetişek kıyafetlerinden pervaz kıyafetlerine büyüklüğünde haddinden fazla geniş ayrımsız yelpazede yayın çeşitliliğiyle bakım veriliyor.

Öte yandan mail zamanda tasarımı onaylanan kutup montların üretimiyle Çekicilik Kuvvetleri Komutanlığı personelinin kullandığı eğitim kıyafeti çeşitliği arttırıldı. Üretilen kutup mont kumaşının, havlı yapısı mesafe kısımda tecrit tabakası oluşturarak personelin soğuktan korunmasına bile yardım sağlanmış oldu.

Share: