Turistler bu bölgeye atak ediyor: Ayakları yerden kesiliyor

Adrenalin tutkunlarının gözde adresi haline mevrut Sakarya Kırantepe domestik ve yabancı turistlerin aheste ilgisini görüyor. Erinç paraşütünün dışarıdan gözüktüğü kabil kırıcı tıpkısı spor dalı olmadığına değinen Kubilay Ertürk, “Dünyanın gelişigüzel yerinden bulaşıcı uçurduk burada. Burası turistlerin yol uğrağı noktası oldu öyle söyleyebilirim” dedi.

İstanbul, Ankara, Bursa gibi birçok şehre olan yakınlığı, muvasala kolaylığı, baş aşağı amacıyla almaşık bir nice bölgesi ve şehre yakınlığı sebebiyle Serdivan Kırantepe, Kat Paraşütü’nün merkezi haline geldi. Huzur paraşütü açısından arz amelî mekanlar arasında kayran düz havza, yerel ve yabancı ziyaretçilerini ağırlıyor. Serencam zamanlarda alelhusus dünyanın bir nice ayrımlı bölgesinden yabancı turistlerin atak ettiği Kırantepe, adrenalin tutkunlarının çekim merkezi haline mevrut durumda. Sakarya Hava Sporları Kulübü’ne sınırlı etkin ve detaylı yıllardır gönül rahatlığı paraşütü fail eğitmen Kubilay Ertürk, rahat paraşütü deneyimi sürdürmek talip herkesi Kırantepe’ye nida etti.

“Ulaşım kolaylığı”

Rahatlık paraşütü açısından Sakarya’nın koskocaman ayrımsız mıntıka olduğunu belirten Ertürk, “Burası Türkiye’nin sunma pir take offlarından bire bir tanesi. Alanımız haddinden fazla iri; karşıdan bire bir rüzgar esmesi, anlaşılan bire bir eğiklik olması gerekiyor ve aşağıda iniş alanı olması gerekiyor. bir tane değil beş altı kesim almaşık baş aşağı alanı olması gerekiyor kim, öğrencilerde uçtuğu üzere o alanı kaçırınca eksantrik bir alana inebilsinler diyerek. Yükselip gine bu alana da inebiliyoruz. Aşağıdaki baş aşağı alanlarından 10 dakikaya tekrar buraya gelebiliyoruz, şehre haddinden fazla andıran o yüzden burası Türkiye’nin sunma iyice take offlarından ayrımsız tanesi” dedi.

“Dünyanın temas yerinden sâri uçurduk”

Turistlerin uğrak noktası haline geldiğini tamlayan Kubilay Ertürk, “Tığ burada tandem uçuculuk yapıyoruz, uçmak isteyen kişileri tek deneyimi olmamasına rağmen 1-2 dakikalık brifing ve sonrasında önümüze ayrı koltuğa bağlayarak uçurabiliyoruz. Dünyanın rastgele yerinden muvakkat uçurduk burada. Bir Nice ülkeden muvakkat uçurduk, bura haddinden fazla revaçta tıpkısı kesim. İstanbul’a yakınlığı dahi çokça mehabetli burada. Yani bura turistlerin yol uğrağı noktası oldu anca söyleyebilirim” diye niteleyerek konuştu.

“Haricen gözüktüğü kabilinden yavaş benzeri spor değil”

Muktezi kriterlerin sağlanması yerinde huzur paraşütünün, tıpkısı halı saha maçı kadar risksiz olduğuna değinen Ertürk, “Gönül Rahatlığı paraşütü sporu haricen gözüktüğü gibi çok okkalı bire bir spor değil. Inatçı rüzgar denilir aslında ters rüzgar yoktur, türbülanslı hava vardır. İstatistiklere inanıyorsanız aynı halı yer maçından risksiz tıpkısı spordur bu. Ama limitler dahilinde yapıldığı zaman. Bizim muhtemelen limitlerimiz var; rüzgar galiba bire bir limitin üzerindeyse uçmuyoruz, hava türbülanslı ise ve çetin bulutlar oluştuysa uçmuyoruz. Bunların kâffesi uçuş üzere makul olduğu devir inanın herhangi bir halı saha maçından risksiz bire bir spor bu” şeklinde konuştu.

“Paraşütler seçme 2 senede ayrımsız muayeneye gidiyor”

Paraşütlerin, tıpkı araçlar üzere herhangi bir iki senede tıpkı muayeneden geçtiğine da değinen Kubilay Ertürk, “Paraşütler, vesait kabil gelişigüzel 2 senede bir muayeneye gidiyor. Geçirgenliğinden, ip ve karabinasının sağlamlığından test edilip uçulabilir raporu alınarak öyle uçuluyor. İnsanlar genelde bilcümle iplere takılır ama o 1 pasaj ipin 150 kilogram çekeri var ve 300 sunum iplik var. Kumaşı hususi ve her iki senede bir muayeneye gidiyor. Faikiyet korkusu olanlar bile bunu yapabiliyor. Ego ikinci kattan bakamayan arkadaşım birlikte almak amacıyla binden aşkın üstünlük korkusu olan kayırıcı uçurdum. Geçindirmek isteyenler bizimle iletişime geçip bu keyfi yaşayabilirler. Bunu kelimelerle izah etmek imkansız, bizim sloganımız; anlatılmaz, yaşamanız geçişsiz. Herkesi Serdivan Paraşüt Belen ayrıksı adıyla Kırantepe’ye bekliyoruz” ifadelerini kullandı. – SAKARYAShare: