TRT’nin kemirmek yarışmasında köylüler birbirleriyle müthiş uğraş etti

Türkiye Radyo ve Monitör Kurumu (TRT) bünyesinde gerçekleştirilen Kürtçe kemirmek yarışmasında Bitlisliler korkunç savaşım etti.

TRT’nin “Özü Sözü İnsan” sloganıyla yola çıkarak dış yapımlar bünyesinde gerçekleştirilen değişik programları iç yapımlara alarak bakir formatıyla devam ediyor. TRT içyapımlar ekibinin Bitlis’in Tatvan ilçesine merbut Sarıkum köyünde çekimini yaptığı “Çı Dıpejın, Çı Dıbejın (Hangi pişiriyorlar, ne söylüyorlar)” adlı Kürtçe yemek yarışmasında köylüler kıyasıya mücadele etti. Yarışmada Bitlisli kadınlar birbirinden içimli yerel yemekler ile hünerlerini sergiledi. 4 kadının uzun uğraşlar sonucu hazırladığı içli köfteler jürilerin beğenisine sunuldu. Renkli görüntülerin oluştuğu yarışmaya katılan kadınlar bir numara kalkışmak üzere çalma dökerken, karye halkı ise yarışmayı beceriksiz gözler ile izledi.

Unutulmaya beniz tutmuş köy ve lezzetleri lezzetli aynı rekabet ile dolaşma yüzüne çıkarmaya çalıştıklarını belirten Sunucu Lokman Acı, “Elan ilk aut imal bünyesinde programımızı sunuyorduk, ancak TRT KURDİ’nin yönetiminin değişmesi ile beraber programlar artık bağırsak yapımlara alınmaya başladı ve daha çok içyapımlar ailesi ile programlarımıza devam ediyoruz. Şu an üstelik Tatvan’dayız. Daha ahir rotamız Muş ve Bitlis’in farklı köylerinde çekimler yapacağız. Yollara çıktıktan bilahare ayırt ettim ki biz çokça büyük tıpkısı aileymişiz. Gittiğimiz gelişigüzel yerde bundan sonra eş olduk ve geçmiş kendisine bizlere yüreklerini elan sonraları kapılarını açtılar. Esasen tığ unutulmaya yüz tutmuş bir nice köyümüzün, unutulmaya beniz tutmuş lezzetlerini bu program ile lezzetli benzeri rekabet içerisinde büyük benzeri misyonu devam ettiriyoruz. Programımızın adı ‘Çı Dıpejın, Çı Dıbejın (Hangi pişiriyorlar, hangi söylüyorlar)’, bu uyanış ile yola çıktık ve kısa benzeri sürede TRT KURDİ’birlikte izlenen tıpkı program haline geldik. İç yapımlara geçerek daha de güçlendik. İkinci sezonun evvel ayağı Bitlis’te başladı. Tatvan’a kapalı Sarıkum’bile çekimlerimizi sürdürüyoruz. Ömrümüz ve enerjimiz halk verdikçe Anadolu’nun hep köylerini gezerek oralarda unutulmaya yüz tutmuş lezzetleri yaşatmaya çalışacağız” dedi.

TRT personeli namına izleyici tarafından beğenilen programları en iyi şekilde yapmaya çalıştıklarını dile getiren Yapımcı Direktör Bağlı İkinci ise “Henüz ilk kurum dışı kendisine yapılmakta, reytingi az çok efdal olan ve izleyici yoluyla tabiat ile izlem edilen benzeri programdı. Ancak TRT’nin ustalık altyapısı ve TRT personeli ile yapılmasının programın kalitesini ve yapımını elan da kolaylaştıracağına inanarak TRT KURDİ biçim yönetimi alım içerisinden yapılmasına karar verdi. Bizler üstelik TRT personeli kendisine peyrev eliyle beğenilen programı elimizden geldiğince sunu ferah şekilde yapmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Yemek yarışmasına 4 elti adına katıldıklarını belirten yarışmacı Gülsüm Ölçüsüz üstelik, “Tığ 4 elti adına TRT’nin yapmış olduğu bu programa yarışçı namına katıldık. Çok pir, hararetli ve çekişmeli geçiyor. Çokça eğlendik ve aşındırmak adına üstelik içli köfte yapıyoruz. Köy halkı bilcümle meraktan yarışmayı izlemeye geliyor. Hep bu durumdan haddinden fazla hoşnut görünüyor. Tabi biz da köyümüzde ilk kez böyle tıpkısı cazibe yapıldığı üzere seviniyoruz” ifadelerini kullandı.

Yemek yarışmasına akmak üzere başvuru yaptıklarını dile getiren yarışmacı Baht Aşırı, “TRT’dahi aşındırmak programı vardı ve bilcümle izliyorduk. Biz üstelik akmak istedik ve müracaat yaptık. Bizi kırmayarak buraya büyüklüğünde geldiler. 4 elti kendisine katıldık ve domuzuna aynı program oldu. İnşallah bir numara ben olurum. Yarışçı arkadaşlarıma başarılar diliyorum” diye niteleyerek konuştu. – BİTLİS

Share: