Trakya’nın yüzyıllık “Pavli Panayırı” 112. kere kurulacak

Kırklareli’nin Pehlivanköy ilçesinde Odalık II. Abdülhamit’in fermanı ile havza halkının ilişki ve beraberliğinin sağlanması için 1910 yılında kurulmaya başlanan, el arasında “Güz Panayırı” ve “Pomak Bayramı” diye bile mezkûr “Pavli Panayırı”, 8-11 Eylül’de misafirlerini ağırlayacak.

Pehlivanköy Belediye Başkanı Hüseyin Açıkel, AA muhabirine, 112. kat kurulacak panayırın, Trakya’nın genişlik çarkıt ve ayakta küsurat tek panayırı olduğu söyledi.

Yöre halkının panayırı heyecanla beklediğini tabir eden Açıkel, etkinliğin Trakya’ya keyfiyet kattığını belirtti.

Yöre halkı römorklarda konaklayacak

Ergene Nehri kenarında ortamında nazik benzeri lunapark, satışların yapıldığı tezgahlar, degaje albeni lokantalarının bulunduğu panayırın tamamını seyretmek talip yöre halkı, konaklamalarını römorklarda yapıyor.

Yöre halkı yıl boyunca hazırladıkları lokal yiyecekler ve çul eşyalarını panayır alanında satışa sunarken, tün saatlerinde ise römork çevrelerinde doyasıya eğleniyor.

Renkli görüntülere fon olan panayırda Hikâyeleme vatandaşlar, kendilerine has eğlence anlayışlarıyla panayırın cümbüş ayağını aktif tutuyor.

Büyük bire bir alanda kurulan lunapark ve değişik ürünlerin satıldığı tezgahları gezip türlü eğlencelere katılanlar, tıpkı asırlık etkinliğe şahitlik ediyor.

Share: