‘Trafik Asıl Projesi’ ile Ankaralı anneler bilinçlendirildi

‘Gidiş Geliş Ana Projesi’ ile Ankaralı anneler bilinçlendirildi

ANKARA – Ankara İl Itimat Müdürlüğü Gidiş Geliş Fal Yazıhane Müdürlüğü eliyle Ankaralı annelere Trafik Ana Projesi çerçevesinde gidiş geliş eğitimi verildi.

Ankara Güvenlik Müdürlüğü Gidiş Geliş Denetleme Yazıhane Müdürlüğü marifetiyle anne ve temel adaylarına Gidiş Geliş Temel Projesi tanıtıldı. Soylu Fazıl Ekin Merkezi’nde düzenlenen proje ile yavru gelişiminde bildirme şanlı aşamalarından olan annelerin gidiş geliş güvenliği üstüne farkındalıklarının artırılıp, geleceğin tehlikesiz posta kullanıcılarının yetiştirilmesi hedeflendi. Proje çerçevesinde verilen eğitimde Ankara İl Itimat Müdürlüğü Trafik Bakı Ofis Müdürlüğü Trafik Güvenliği Eğitmeni Başpolis Fikret Devir, trafik güvenliğine ilgi çekerek okul servis araçları ile toplu nakil araçlarında güvenli yolculuğun, sokaklarda tehlikesiz yürüme ve sakıncasız geçiş yerlerinin önemini vurguladı.

Yetişek kapsamında Zaman, Projenin amacının, çocukları anneleri eliyle Trafik güvenliği eğitimlerinden geçirerek, geleceğin sürücüleri, geleceğin yol kullanıcıları olan çocukları trafik güvenliği üstüne bilgilendirmek ve bilinçlendirmek olduğunu belirtti. Projede ağırlıklı kendisine geçici güvenliğinin üzerinde durduklarını nâkil Gündüz, “2022 yılı 4 mahiye süreç içerisinde toplamda 47 merkezde 5 bin 590 katılımcıya ulaştık. Bu hoppadak bala bazında değil anneler babalar yerine bile düşünüldüğü ant çokça kapsamlı bire bir elçi kitlesine ulaştık. Bu projeyi oluşturmadan evvel Ankara ve Türkiye’bile geçici kazaları üstünde tıpkı tetkik çalışması yaptık. Bu çalışmada yayaların karışmış olduğu yaralamalı ve insanoğlu kazalarda yayaların arz çok yapmış olduğu ihlallerin başında sakıncasız boğaz yerlerinin olmadığı için karşıya mürur üzerine yapmış oldukları hatalar. Bu doğrultuda yayalarımızı bilinçlendirdiğimizde yayaların karışmış olduğu isim ve yaralamalı trafik kazalarının yüzdelik 50 oranında azalacağını düşündüğümüz üzere bu çalışmayı başlattık” diye konuştu.

“Proje böylecene yapmış olduğumuz sormaca çalışmalarında yüzdelik 97 oranında bire bir sevinme olduğunu gördük”

Proje çerçevesinde haddinden fazla evire çevire ferasetsiz bildiriler alındığını belirten Gündüz, “Projede düz düzlük 18 yaşından 65 yaşına kadar olan gözyaşı grubu var. 60 yaşındaki teyzelerimizden üstelik haddinden fazla iyice hoşgörüsüz bildirimler aldık. Ayrımsız zamanda genç kuşaktan katılımcılarımızdan de geleceğe yönelik müspet mesajlar aldık. Proje böylelikle yapmış olduğumuz anket çalışmalarında yüzdelik 97 oranında ayrımsız memnuniyet olduğunu gördük. Hele bile dümbelek bildirimlerde bir nice konuda ve yayaların banko bilmesi gereken gidiş geliş güvenliği konusunda katılımcıların yarım yamalak yahut hatalı bildiklerini fark ettik” açıklamasında bulundu.

Şimdiye kadar 4 kaza belediyesine sınırlı eş iz edindirme kurslarında bu meram kitleye ulaştıklarını söyleyen Sıra, katılımcıların belediye başkanlarıyla vacip koordinasyonlar yapılarak oluşturulmuş gruplar olduğunu ve toplamda 47 merkezde bu gruplara ulaştıklarını anlatım etti.

“Benzeri eğitim vermeden evvel dolay hikmet yoklaması yapıyoruz”

Çağ, proje çerçevesinde katılımcılara bire bir civar imtihan yaptıklarını vurgulayarak, “değme eğitim bilimi vermeden evvel tıpkısı dolay bilgi yoklaması yapıyoruz. Burada katılımcıların palyatif güvenliği üzerinde bilgilerini yokluyoruz. Ardından eğitimi bitiriyoruz. Eğitim Bilimi bittikten sonra üstelik tıpkısı son sınav uyguluyoruz. Eğitimin peşi sıra birlikte katılımcıların hikmet düzeyi hangi büyüklüğünde olduğunu sanmak süresince sonuç test uygulaması yapıyoruz ve eğitim bilimi çalışmasını bitiriyoruz” dedi.

“Trafik Esas Projesi ülkemizde ilk defa ilimizde İl Inanma Müdürlüğü koordinesinde oluşturuldu”

Proje’nin Türkiye’birlikte İlk öğün yapılan bire bir himmet olduğunu ifade ederek, “Gidiş Geliş Temel Projesi ülkemizde ilk defa ilimizde İl Emniyet Müdürlüğü koordinesinde oluşturulup diğer illerimize da benzer olması için şu an uçucu çalışmaları devam eden bire bir proje. Farklı kategoride icap çocuklar olsun lüzumlu sürücüler olsun yürütmüş olduğumuz iş ve projeler var. Ancak kadınlara ve annelere müteveccih hazırlanan önce proje adına Ankara İl Güven olarak yapmaktayız” şeklinde konuştu.

Share: