TOKİ Başkanı Bulut’tan Sarıkamış’taki tören alanına ilişik izah Açıklaması

Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Şişman Basamak İdaresi (TOKİ) Başkanı Ömer Endişe, Kars’ın Sarıkamış ilçesinde yapılan ay felek tören alanının on paralık kullanılmadığı yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Bulut, Kars’ın Sarıkamış ilçesindeki kamer baht merasim alanına ilgili sâdır bazen haberlere yönelik yaptığı açıklamada, haberlerde aktüel görüntülerin kullanılmadığını belirtti.

Kars Sarıkamış’ın kesim itibarıyla kışın -28 dereceleri gördüğü ve bu albeni koşulları sebebiyle bozulan imalatların belli periyotlarda bakımının yapıldığını nâkil Endişe, 100 yıldır yapılması akla dahi gelmeyen ancak Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın hassasiyetleri ve talimatlarıyla ermiş şehitlerin anısına, bire bir minnettarlık, vefa duygusuyla TOKİ vasıtasıyla Kars’ın Sarıkamış ilçesinde 40 bin yabanlık Sarıkamış şehitlerini yâd programlarının düzenleneceği tören alanı mensur edildiğini anlattı. Bulut, “Sarıkamış şehitlerimiz üzere mensur edilen ay baht anıt, niteliği itibarıyla etrafı kategorik şekilde mamul olup alana girişlerini sınırlayan tıpkı engel bulunmadığından müzakere gayeli mevrut insanların ve sonunda bizler gibi yaşam hakkı kâin farklı canlıların alana girişi söz konusu olabilmektedir. Eren şehitlerimizi adlandırmak amacıyla 2017 yılından itibaren temas yıl -28 derecede gerçekleştirilen bu törenler bu alanda yapılmakta olup, imdi da burada yapılmaya devam edecektir. Bu itibarla tören alanının tek kullanılmadığı yönündeki haberler de gerçeği yansıtmamaktadır.” ifadelerini kullandı.

Sarıkamış şehitlerinin yaşadıklarının, tam anlamıyla hissedilmesinin kabil olmayacağına bel eden Endişe, şunları kaydetti:

“Fakat her sene törenlerin yapıldığı tarihlerde Türkiye’nin temas yerinden on binlerce kayırıcı Sarıkamış’a gelerek askerlerimizin şehit oldukları dağlardan tören alanına, kestirmece 10 kilometre naşir törenlere katılım sağlamaktadırlar. Sadece gördükleri fotoğraflar üzerinden ihtifal törenlerinin gerçekleştirildiği merasim alanını eleştirerek eleştiri boyutunda kalanları, şehitlerimizin yaşadıkları acıları ve sıkıntıları benzeri nebze birlikte olsun hissedebilmeleri üzere yapılacak önce törene çağırma ediyor ve durumunda bilgilendirme fethetmek istiyoruz. Serencam yerine yorumlamak isteriz kim, eren şehitlerimizin ailelerinin ve gazilerimizin bütün yanı sıra olan, bugüne büyüklüğünde şehitlerimizin bize emaneti ailelerine 5 bin 25 hane inşa eden, 27 bin 52 şehit yakını ve gazimize 1 bilyon 631 milyon 215 bin liralık faizsiz emlak kredisi kullandırmış, projelerinde kendilerine imkan dahilinde kontenjan ayıran TOKİ’yi şüheda ve gaziler üzerinden eleştirmeninin yer belli belirsiz tabiri ‘haksızlık’ olduğu inancını taşımaktayız.”

Share: