TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: “Geçim olmadan ticaret olamaz”

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı (TOBB) Rifat Hisarcıklıoğlu, hayat olmadan ticaretin olmayacağını belirterek, “Zenginleşmenin yolu tecim, ticaretin üstelik tek bire bir ilacı var o üstelik huzurdur. Bunları bir araya getirdiğimizde başaramayacağımız şey yoktur” dedi.

Muş’tan Bitlis’e gelen TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, önce olarak Çakal Armudu Selçuki Mezarlığı, Çakal Armudu Müzesi, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ve 1071 Melik Alparslan Otağını gezdi. Selçuklu Mezarlığında gazetecilere güdük ayrımsız açıklamada özne Hisarcıklıoğlu, “Bizler üzere haddinden fazla nazik mana ve manevi değeri olan Ahlat’ta olmaktan iri alım duyuyorum. İlk kez geliyorum buraya, çok etkilendim. Başkanımıza, kaymakamımıza çokça teşekkür ediyorum. Pir izahatlar verdiler. Hele Anadolu’birlikte yaşayan herkesin tıpkı Ahlatlı olduğunu söylediler. Esasta hepimizin giriş yeri Çakal Armudu. Ahlat’ın hemşehrisiyiz. Burada yatanların hepsinin ruhlarına Fatiha okuyoruz. Mekanları behişt olsun, Tanrı hepsinden razı olsun. Şayet bugün burada Müslümanlar bu topraklarda, Anadolu’üstelik yaşıyorsa, bunların hepsinin çok katkısı var. Cenabıhak hepsinden razı olsun. Buraya ilk defa geldik. artık üstelik buranın tanıtımına zaten celal en son noktada erbap çıkıyor. İnşallah biz de gelişim dünyamızın lazım Çakal Armudu ister krater gölü karışma almak amacıyla buranın tanıtımına yardım vereceğiz” dedi.

Ardından Tatvan’a sabık Hisarcıklıoğlu ve beraberindekiler, Tatvan Firez Merkezinde planlı plaket törenine katıldı. ihtiram duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra programda ayrımsız danışma eden Bitlis Valisi Oktay Çağatay, Bitlis’in yer makro zenginliğinin adam varlığı olduğunu, 350 bin nüfusunun yüzde 62’sinin ise 0-30 gözyaşı aralığında olduğunu söyledi. Vali Çağatay, “Tığ benzeri bellik olmaya çalışıyoruz. Bölgenin yıldırı belasını savma etmesiyle beraber erinç geldi. Başkanımızda huzurun önemini vurguladı. Dirlik olmayınca hiçbir özdek olmuyor. Haddinden Fazla şükür huzura kavuştuk, Cenabıhak noksan etmesin. Çok nadir değerlerimiz ve oylumlu ayrımsız tarihi zir yapımız var. Sahip olduğumuz tescilli işaret sayısı turizmde bir bellik haline mevrut. Mardin’in aşağı fevk iki katına yakın. Dayanılmaz benzeri doğal yapımız var. Ormanlarımız, Van Gölü’müz, Nemrut Yanardağ Ağzı Gölümüz ve kışımız var. Tarihi zir yapımız var. Balaban benzeri yolda ilerliyoruz. Ama bildirme majör zenginliğimiz âdem varlığımız. 350 bin nüfusun yüzdelik 62’si, yani 217 bin güç 0-30 gözyaşı arasında. Bundan 3-5 sene evvel Bitlis’te genişlik nazik sevgili terör denilecekti. Amma imdi aylakçılık. Umu isterdi o denilmesin ama Türkiye ortalaması ile bir kül harcama ediliyor. Bu huzuru bulduğumuzun bir göstergesidir. Bu bize nazik fariza yüklüyor. Huzura kavuşmamızla eş olduğumuz âdem potansiyelini gören yatırımcılar buraya çevik etti. Beş Altı sene önce ineklerin otladığı OSB’birlikte geçmiş itibariyle arsa kalmadı. Elimde yüzlerce müracaat dilekçesi var. Kayran istiyorlar. Evvel itibariyle 3 bin 100 birey çalışıyor. Allah kader ederse inşaatı bitmeme fail yerlerde Eren ve Kiler Holding ve özge yatırımcılarla 2024 yılında orada 10 bin yaşama çalıştıracağız” diye konuştu.

“Bire Bir yerde bağlantı varsa kesinlikle sırtınız yere gelmez”

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise ticarette varlıklı olmanın yolunun ticaret ve sanayiden geçtiğini belirterek, “TATSO’nun 50. yapılış yıl dönümü vesilesiyle burada bulunmaktan haysiyet duyuyorum. Burada gördüğüm çok güzel ayrımsız safiha var. Bundan gururlandım. Bilcümle Türkiye’yi gezen tıpkısı kardeşiniz yerine söylüyorum, markalaşan şehirlerde temas beraberlik var. Birlik ve beraberliğin olduğu yerde yağmur artağanlık oluyor. Bunu özne iller hep bellik şehirler oluyor. Bunu Gaziantep, Kahramanmaraş, Kayseri, Konya ve Denizli’üstelik görürsünüz. Bunu işleyen şehirler markalaşıyor. Tatvan yegâne canevi, biricik bukağılık olmuş. Gelişmeye kenetlenmiş. Benzeri yerde birlik varsa banko sırtınız yere gelmez” diye niteleyerek konuştu.

“Tatvan Ticaret ve Endüstri Odası Başkanı Bilal Adabağ, Tatvan’ın gelişmesi ve zenginleşmesi amacıyla haddinden fazla çabalama gösteriyor” diyen Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti:

“TATSO bu son dönemlerde akredite oldu. Otellerde, ülkemizde ve dünyada yıldızlama sistemi var. Yer faik hizmet veren 5 degaje otellerdir. Dünyada dahi odalarda bu şekilde yıldızlama sistemi var. Buna akreditasyon diyoruz. Bunu uluslararası hür hane sistemini denetleyen bünye dirimsel denetler. Tatvan üstelik hazırız dedikten sonra gelip denetlendi. Tatvan Tecim ve Sanayi Odamız vermiş olduğu hizmet kalitesi standardı itibarıyla umum 5 vazıh. 5 baht hangi intikal geliyor. Türkiye ile karşılaştırma etmiyorum Paris, Londra, Berlin ticaret ve sanayi odaları bile 5 belirtik. Tatvan’da hizmet kayran üyelerimizin aldığı hizmetin nitelik ve standardı Parisli tüccardan, İngiliz ve Berlin’deki, Alman tüccarından daha bir iki nitelikli bakım almıyor. Tatvan’ımızı hakeza benzeri dünya şehri haline getirdiği için ve hizmet kalitesini dünya standardına getirdiği için yönetimine ve tüm çalışanlarına teşekkürname ediyorum.”

“TOGG için 1 milyon 800 bin tecimen ve sanayicinin hesabına görevi üstlendim”

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin 120 yıllık hayali ve 60 sene önceki yarıda noksan rüyası olan TOGG amacıyla 1 milyon 800 bin tacir ve sanayicinin yerine görevi üstlendiğini belirterek, “Buraya Bursa Gemlik’ten geldim. Orada TOGG var. 1 milyon 800 tacir ve endüstri hesabına bu görevi üstlendim. İnsanımızın 120 yıllık hayali ve 60 yıl ilk yarıda eksik ayrımsız rüyaydı. Cumhur Reisi ‘yapar mısın’ deyince ben Türk aksiyon dünyasına güvendim. Allah’a şükürler olsun ilk kez Türkiye’nin markası olan, gelişigüzel şeyi domestik olan dünya otomobil teknolojisiyle bir anda yarışa çıkacağımız yüzdelik 100 elektrikli otomobili ve yüzdelik 51 yerli ve milli olmak için 29 Ekim’dahi fabrikanın açılışını Gemlik’te yapacağız. İnşallah mart ayında Bitlis ve Tatvan yollarında TOGG arabasını göreceğiz” ifadelerini kullandı.

“Mesail eş bellek ve diyalogla çözülür”

Hisarcıklıoğlu, zengin olmanın yolunun tecim ve sanayiden geçtiğini tabir ederek, “Tecim olmadan, malını satmadan varlıklı atılmak türlü değil. Üretmeden ensesi kalın olabilmek tür değil. İnsanların sunu hayırlısı insanlara faydalı olandır. İnsanlara arz hayır olacak işi yapıyorsunuz. Hepimiz haddinden fazla şanslıyız. Hepimizde kızıl açacak var. Amma bunun olabilmesi amacıyla ilk evinde, şehrinde, ülkeden ve komşularında varlık olması geçişsiz. Dirlik olmadan ticaret olmaz. Tecim ürkektir. Zenginleşmenin yolu tecim, ticaretin üstelik bir tane benzeri ilacı var o dahi huzurdur. Bunları benzeri araya getirdiğimizde başaramayacağımız husus yoktur. Alay Malay yağmur, ayrılıkta gazap vardır. Kâfi ki birbirimizi fikrinden, inancından, enerjik gene, mezhebinden, aklınıza hangi gelirse farklı politik görüşünden kontekst ötekileştirmeyelim. Ötekileştirmezsek bütün bu arada kazanırız. Yoksa hep beraber kaybederiz. Mesail ortak düşünce ve diyalogla çözülür. İleriye taşımanın yolu da ortak akıldır. Tatvan ekonomisine sağladıkları katkılardan muhit bergüzar matlup tamam kardeşlerimiz kutluyorum” şeklinde konuştu.

Programda teşekkürname konuşması özne Tatvan TSO Başkanı Bilal Adabağ bile, nakıs asırlık dönemde tek hedeflerinin nahiye insanına birinci sınıf tıpkısı şekilde hizmet yüklemek olduğunu belirterek, “Bir Vakitler riyaset yapmış yönetimde bulunmuş görüş mensuplarımızı kutuluyorum. Son 3 çağ kendisi ile gururu duyduğum Rifat Hisacıklıoğlu ile onu cebimizde çek olarak arkamızda zehir kabil görerek hal için uğraştık. Bizden önceki devraldığımız görevi tıpkı çıta fevk çıkmak üzere çalışıyoruz. Tek düsturumuz kesim insanına bakım ve kalitesini çoğaltmak hesabına kendimize nişan edindik. Bu uğurda birlikte çalışıyoruz. TOBB ailesi iri bir eş, bu gücü temas ant yanımızda hissettik” dedi.

Program, konuşmaların ardından Tatvan Tecim ve Endüstri Odasına mukayyet esnafa onurluk verilmesinin arkası sıra sona erdi.

Tatvan Ekin Merkezi’nde gerçekleştirilen programa Bitlis Valisi Oktay Çağatay, havza ticaret ve sanayi odaları başkanları, ticaret ve uran odasına kapalı üyeler katıldı.

Hisarcıklıoğlu; Tatvan Belediyesi, Bitlis Valiliği ve Bitlis Ticaret ve Endüstri Odasını ziyaret etti. – BİTLİS

Share: