TİESF Ayak Topu Süper Öbek ve 1. Takım fikstür çekimi yapıldı

Türkiye İşitme Engelliler Spor Federasyonu (TİESF) 2022-2023 ayak topu sezonu Süper Küme ve 1. Takım fikstür çekimi gerçekleştirildi.

Ankara’üstelik aynı otelde yapılan ad çekme çekimi öncesi AA muhabirine açıklamada bulunan TİESF Başkanı Kerim Vural, ayak topu branşını henüz arka seviyelere tefhim etmek için çalıştıklarını belirterek, “Kâin sistemimizde Süper Tomar, 1. Loda ve 2. Tabur’dahi 24’er takımımız var. Bittabi bu federasyona alçak ayrımsız finansal dara ve gelişim yükü getiriyor.” dedi.

İşitme engelliler futboluna verilen emeğin sonucunu alabilecekleri tıpkı yontu amacıyla say yaptıklarını ifade fail Vural, “Kâin 24 takımı bu zaman böylelikle 18’e düşürüp, ardından bile 12’ye inzal planımız var. Liglerde mızıka sayısını 12’ye düşürdüğümüz devir, izlenme anlamında haddinden fazla ongun benzeri seviyeye geleceğiz. Gayemiz takım sayısını azaltıp, kaliteyi tezyit etmek. Bütçeden kalan miktarı da kulüplere bindi namına başlamak istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Kura çekimi öncesi kullanılmamış statüyü bütün kulüplerin ortak görüşleriyle ele aldıklarını dile getiren Vural, “Başarıyı yakaladıktan sonra TRT’den maçlarımızın yayınlanmasını irade edeceğiz. Biz bilcümle liglerimizde normalde olan ayak topu kurallarını uyguluyoruz. Tempo zevki çokça ongun olan benzeri Süper Tabur ve 1. Tomar ortaya çıkarmak amacıyla çalıştay şeklinde kulüplerimizle ortak derinti yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Türkiye Ayak Topu Federasyonunun (TFF) da kendilerine desteğini esirgemediğini kaydeden Vural, “TFF hem meydan, kuruluş ve malzeme hem bile maddesel anlamda destek oluyor. Sakat yönetimlere ve kullanılmamış federasyon başkanımıza teşekkürname ediyoruz. Bu sezon Süper Kütle’da 3 grupta 8’er mızıka savaşım edecek. Ligimiz 14 hafta sürecek. Süper Klasman’e 6 Kasım’üstelik başlayacağız. Gelişigüzel grupta bir numara ve ikinci sırayı kayran ekipler, 6 takımlı play-off etabını oynayacak. Gelecek mevsim amacıyla üstelik Süper Kütle’i 18 takımla oluşturacağız. Zaman böylece birinci, ikinci ve üçüncüye maddesel ödüllerimiz olacak. Süper Klasman bitince, 5 Mart’ta 1. Loda’i başlatacağız. 1. Küme’de bile 24 takımımız var bunu 4’erli 6 gruba böldük.” bilgisini verdi.

Ömer Gürsoy: “Futbolu büyültmek üzerine izlem oluşturduk”

TFF Engelliler Koordinasyon Yerleşmiş Başkanı Ömer Gürsoy, özürlü futboluna nazik destek sağladıklarını belirterek, “TFF, 2006 yılından bu yana engelli futbolunun kurumsallaşması için çabalama sarf ediyor. UEFA ile FIFA’ya sadık ülkeler arasında çabucak biz, sema engelliler, ampute futbolun olduğu bedensel engelliler, rüyet engelliler ve hususi sporcular federasyonlarıyla iş birliği yaparak, futbolu büyütmek üstüne strateji oluşturduk.” değerlendirmesinde bulundu.

Gürsoy, sema engelliler futbolunun geçmişinde 1 olimpiyat, 2 dünya ve 1 Avrupa şampiyonluğu olduğunu hatırlatarak, “TFF kendisine onların futbol bölümünü büyüten, geliştiren ayrımsız yapıdayız. Güncellenmek, eskimemiş stratejiler imar etmek gerekir. çıktı toplumla kavuşmak ve destekleyici sağlamak gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Süper Tomar önceki hafta maçları

Fikstür çekiminde, İşitme Engelliler Ayak Topu Süper Ligi’nin ilk hafta programı şöyle oluştu:

A Grubu:

İzmir Torbalı İESK – İstanbul Avcılar

İzmir Bornova SSK – Manisa Sağırspor

Denizli İESK – İzmir Karşıyaka İESK

Entelektüel İESK – İstanbul Çekmeköy

B Grubu:

Tekirdağ Çerkezköy – Kırıkkale İEGSK

Ankara Payitaht SİESK – Gölcük İEEKGSK

İstanbul Sefaköy – Bursa Uludağ SGSK

Bursa Sebep İESK – İstanbul Sessizler

C Grubu:

Adana Kurttepe SEGSK – Kahramanmaraş Afşin İESK

Ortahisar Belediyesi İESK – Kırşehir İESK

Elazığ Belediyesi İESK – Hatay Büyükşehir Belediyesi İESK

Diyarbakır İESK – Adıyaman Belediyesi GSK

Share: