Tevlit Etmek üzere Tuz Gölü’ne gelen flamingolara duygusal suyu

Tevlit Etmek için Sodyum Klorür Gölü’ne mevrut flamingolara duygusal suyu

ANKARA – Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Gusto Varlıkları Genel Müdürlüğü aracılığıyla taşınan sular, sebep olmak üzere herhangi bir yıl Tuz Gölü’ne gelen flamingolara, fert suyu oldu.

Her Yıl Ankara, Konya ve Aksaray sınırları içerisinde düz düzlük Sodyum Klorür Gölü’ne doğurmak amacıyla gelen evcil adıyla ‘Allı Turna’ adına bilinen flamingo sürüleri, bu yıl de bir bölgeye göç etti. Geçtiğimiz yıl, Konya’nın Cihanbeyli İlçesi Gölyazı bölgesinde toptan ısınmayla alay malay göl suyunun çekilmesine tutkun adına tam besin bulamayan bala ve kebir flamingolar, geberik namına bulundu. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Beğeni Varlıkları Esirgeme Genel Müdürlüğü, flamingo ölümlerinin bu sene yaşanmaması için sıcaklıktan kuruyan kanallara tankerlerle akarsu taşıdı. Taşınan akarsu sebebiyle bölgede akarsu birikintileri oluşturarak, flamingo yavrularının buharlaşma ergenliği dönemine sağ salim gelmesi ve flamingo ölümlerinin önüne geçilmesi hedefleniyor.

“Flamingoların dünyadaki genişlik kebir tenasül noktası Tuz Gölü”

Türkiye’birlikte bulunan 19 sayı Özel Yer Himaye Bölgesi’nde bakanlık kendisine temas soy takip ve himaye faaliyeti sürdürdüklerini tabir fail Zevk Varlıkları Koruma Genel Müdürü Hacı Abdullah Uçan, “Tuz Gölü Özel Belde Himaye Bölgesi da bakanlığımızın faaliyetlerini sürdürdüğü yer hususi bölgelerimizden birisidir. Halk ortada ‘Allı turna’ adına birlikte bilinen flamingoların dünyadaki genişlik muhteşem üreme noktası Sodyum Klorür Gölü. Fakat mevsim şartları ve susuzluk nedeniyle flamingo varlığı korkulu yıldırma altındaydı. Bakanlığımız olarak tığ bu tehdidi ortadan kaldırabilmek için yıllardır temas cins strateji ve koruma faaliyetlerini sürdürüyoruz. Tabi mart ayında burada kuluçkaya mevrut flamingolar, april ile haziran ayı ortasına büyüklüğünde burada kuluçka dönemi geçiriyorlar. Haziran ayının ortasından sonradan birlikte buharlaşma ergenliğine erişinceye kadar flamingo yavruları burada besleniyorlar. Ağustos ayının sonuna akıllıcasına buğulaşma ergenliğine nail yavrular buradan göç ediyorlar” dedi.

“Özellikle önümüzdeki 15 çevrim ciddi benzeri çağ”

Uçar, Türkiye ve Uluslararası düzeyde abuhava değişikliğinin etkileri noktasında yeryüzü ağır sıklet tehditle karşı karşıya kalındığını belirterek, “Tuz Gölü’nde ve Konya Havzasında suyun çekildiğini bilcümle beraber görmekteyiz. Eksi 300 metrelere büyüklüğünde düşen kayran altı su seviyesiyle beraber kuraklığında okkalı derecede çalışkan olduğu bölgede, vekâlet adına flamingoların varlığını gözdağı edecek etkenleri ortadan kısaltmak üzere yıpranmamış bir proje gerçekleştiriyoruz. Zaman alelhusus Konya Büyükşehir Belediyemizin ve civardaki kaza belediyelerimizin desteğiyle bu alana tankerlerle su getiriyoruz. Amacımız flamingo yavrularının uçma ergenliğine erişinceye kadar, gelişigüzel akışla yavruların olduğu gurk bölgesine, kreş bölgesine eriştirmek üzere suyu salı yöneltmek. Su birikintileri oluşturarak yavruların beslenmesini ve hayatta kalmasını sürdürebilmek. Bu kapsamda alelhusus konusunda eksper vekâlet danışmanı olan âlim hocalarımızın de çalışmalarıyla bu kararı verip zaman bu çalışmayı burada yürütüyoruz. Özellikle önümüzdeki 15 periyot kritik tıpkısı periyot” değerlendirmesinde bulundu.

Geçen sene yaşanan yavru ve balaban flamingoların ölümü konusunda nezaret adına elan gösterişli kararlar aldıklarını tamlayan Beğeni Varlıkları Siper Genel Müdürü Hacı Abdullah Uçar, temmuz ayında açıktan yapılan sayımla birlikte 10 binin üzerinde kullanılmamış flamingo yavrularının ürediğini ve hayatta olduklarını tabir etti. Uçan, ayrıca flamingo bala sayısında sabık yıla göre 5 bitirme artma yaşandığını vurguladı.Share: