Temiz ölümlerinin önüne teslim etmek amacıyla yetiştiricilere tahkim yem çağrısı

Bolu Günahsız Yetiştiricileri Birliği Başkanı İsmail Ünalan, çekicilik sıcaklığının mevsim normallerinin üstünde seyretmesi zımnında kovanlarda yaşanabilecek münezzeh ölümlerinin önüne terk etmek için yetiştiricilere tahkim ağızotu ita çağrısında bulundu.

Ünalan, gazetecilere, yağışsız tıpkısı dönemden geçildiğine işaret ederek, “Mevsimlerin ileriye makul kaydığını görüyoruz. Alışılagelen şartlarda yılbaşında kar ve yağmur olması gerekiyordu. Seçkin sene böyle olurdu ama bu yıl yağmur ve hatır küçük ay başına akıllıcasına sarkacağını aritmetik edebiliyoruz.” diyerek konuştu.

Arıların alışılagelen şartlarda bu mevsimde şita salkımında olması gerektiğine dikkati çeken Ünalan, “Mevsimsel adına havaların ısıdam gitmesi, arıların eşya seçmek amacıyla dışarıya çıkarak ömürlerinin azalmasına sebebiyet veriyor. Bu nedenle sili ölümleri duymaya başladık. Bunun yanında arının ömrünün kısalması ve kovanın içerisindeki şita stoklarının azalarak bitmesi, arılarımızın ölmesine sebebiyet vermekte. Bu felaket kapımızı çalmış durumda.” ifadelerini kullandı.

Ünalan, yetiştiricilere çabucak beslek etme tavsiyesinde bulunarak, şöyle dedi:

“Arıcıların çabucak hizmetçi yapmaları gerekiyor, müdahale etmeleri gerekiyor. Arıların kurtarılması gerekiyor. Hizmetçi müdahalesi yapılmazsa arılar ölecek. Bu da milli ekonomimize büyük tıpkısı çarpış vuracaktır. Gelecek senelerin bitkisel üretimine katkısı kâin arılarımızın heder olmasına sebebiyet verecektir. Arıcılarımızın bu mevsimde acilen 1 kamer zarfında engelleme etmeleri ve arılarının ölmemesini sağlamaları gerekiyor.”

Katışıksız olmazsa nebati üretimde tozlaşmanın bile verimin dahi olmayacağına değinen Ünalan, bunun de topluma yansıyacağını kaydetti.

Ünalan, albeni sıcaklıklarının mevsim normallerinin üstünde seyretmesi dolayısıyla şita uykusuna yatamayan ayılar üzerine alınacak tedbirlerle ilişik bile arıcıları bilgilendirdi.

Bölgede ensesi kalın halis varlığı bulunduğunu dile getiren Ünalan, “Şu ana büyüklüğünde bölgemize ayıların kovanlara saldırdığına yönelik tıpkı şikayet almadık.” dedi.

Share: