TBMM Çekim ve Bütçe Komisyonu Başkanı Yılmaz, öğrencilerle buluştu

TBMM Traksiyon ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve AK Tümen Bingöl Saylav Cevdet Yılmaz, “Kalkınma, evolüsyon dediğimiz hadise sadece ekonomiyle sağlanamıyor

kültürüyle sanatıyla bilcümle toplumun gelişmesi, kalkınması gerekiyor.” dedi.

Yılmaz, TRT Umum Müdür Yardımcısı Ziyad Varol ile birlikte “4. Bingöl Arsıulusal Kısa Film Festivali” kapsamında Bingöl Üniversitesi öğrencileriyle Konuk Evi’nde konuşma yaptı.

Söyleşide öğrenciler çeşitli konularda dava ve taleplerini dile getirdi.

Cevdet Yılmaz, konuşmasında, Bingöl Üniversitesin takkadak fiziki yerine değil, kalite göstergelerinde bile bol olduğunu söyledi.

Bingöl’ün birçok açıdan balaban inkılap içerisinde olduğunu dile getiren Yılmayan, kentte 300 milyon demir cevherinin keşfedildiğini anımsattı.

Bu konular içerisinde hars ve iletişimin olmazsa olamaz olduğunu ifade eden Yılmayan, şöyle konuştu:

“Kalkınma, gelişme dediğimiz fenomen sadece ekonomiyle sağlanamıyor, kültürüyle sanatıyla bütün toplumun gelişmesi, kalkınması gerekiyor. İnsani kalkınma, sürdürülebilir kalkınma dediğimiz hadise hakeza tıpkı molekül. Zazaca, Kurmanci yahut ayrıksı diller yemeden içmeden konuşanların değeri değildir, hep insanlığın değeridir. Cenab-ı Tanrı yaratmış bu dilleri kimsenin buluş ettiği şeyler değil. Gerçekte insanlığın varlığıdır, değeridir. Bunları yetiştirmek hepimizin ortak sorumluluğu. Bu çalışmaların alelhusus TRT Kurdi aracılığıyla yapılan çalışmaların hasis kıymetini bilmemiz geçişsiz. İnsanlık yerine, vakit kaybetmeden Zazalar, Kurmanclar değil eksiksiz toplumumuz hesabına değerli icraat. Bunlar arbede konusu olabilecek şeyler değil gerçekte ortak değerler olarak görülmesi müstelzim meseleler. Tığ dahi öyle bakıyoruz.”

TRT Genel Müdür Yardımcısı Varol da memleketi Bingöl’üstelik üniversite öğrencileriyle ayrımsız araya gelmekten çalım duyduğunu belirtti.

Bingöl’ün rahim yüklenmiş insanların var olduğu ayrımsız düzlük olduğunu ifade fail Varol, “Yemeden Içmeden Bingöllü hemşehriniz olarak değil, kurumumuzu temsilen buraya geldik. 4. Bingöl Uluslararası Kısa Film Festivali kapanış programında Dengbej programını TRT Kurdi’da çalışkan yayınlayacağız. Yeniden curcuna bergüzar törenini birlikte yayınlayacağız. Dengbej bu bölgenin çokça koskocaman konferans ve firez faaliyeti. Bu alanda Bingöllü dengbej ustalarını, sanatçılarını dinleyeceğiz.” diye konuştu.

Programda, DOĞRU Öğür Bingöl Saylav Feyzi Berdibek, Şehremini Erdal Arıkan ve TRT’birlikte görev eden yöneticiler de vadi aldı.

Share: