Tayvan: “Çin ordusu adaya yönelik ofans simülasyonları yapıyor”

Tayvan Savunma Bakanlığı, Çin’in askeri tatbikatların 3. gününde “Tayvan’a müteveccih hareketli simülasyonları” yaptığını açıkladı.

KÖLE Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan’ı ziyaretiyle başlayan akse sürüyor. Çin ordusunun Pelosi’nin ziyaretinin ardından Tayvan çevresinde başlattığı askeri tatbikat 3. gününde devam ederken, Tayvan Defans Bakanlığından yapılan açıklamada Çin’in adaya yönelik cüretkâr simülasyonları yaptığı iddia edildi. Açıklamada, “Tayvan Boğazı çevresinde askeri tatbikatlarda meydan kayran Çin uçakları ve armada gemileri tayin edildi. Gâh tayyare ve gemiler, adayı Çin anakarasından ayıran Tayvan Boğazı’ndaki ölçülü çizgiyi geçti. Ada’daki hedeflere hareketli simülasyonu olanaklı. Ordumuz uyarma yayınladı, muharebe gelgel devriyesi ve gemiler konuşlandırdı, duruma denk olarak yağız tabanlı füze sistemlerini harekete geçirdi” ifadeleri kullanıldı. Ayrıca Tayvan kontrolündeki Kinmen Adası, yakındaki Lieyu Adası ve Beiding çevresindeki sularda Çin’e ait 4 insansız albeni aracının uçtuğunun tayin edildiği kaydedildi.

Çin-Tayvan krizi

Pekin yönetimi, Tayvan’ın Çin’in aynı parçası olduğunu savunurken, Çin ile emir ihtilafı hararetli Tayvan ise “bağımsız bire bir büyüklük” olduğunu belirtiyor. ÇAKER ise Tayvan’ı bağımsız milletvekili tıpkı mevki namına tanımamasına karşın Asya-Pasifik bölgesindeki askeri ittifaklarını güçlendirmeye çalışıyor. Pekin, ABD gemilerinin bölgedeki faaliyetlerini “Tayvan’a bağımsızlık üstüne destek sinyali” ve “provokasyon” adına yorumluyor.

Çin’in reaksiyon calip tatbikatı

Çin, Pelosi’nin ziyaretinin arkası sıra 4 Ağustos’ta başlattığı açık şümullü deniz ve albeni tatbikatı kapsamında Tayvan sularına balistik füzeler fırlatmıştı. Veriş gününe kadar süreceği belirtilen tatbikatlarda, mufassal menzilli top atışları ve konvansiyonel füze atışları yapılacağı ifade edilmişti. Tayvan, Çin’in tatbikatının egemenliğini ihlal ettiğini ve “abluka” anlamına geldiğini belirtiyor. ABD ve Tayvan, Çin’i Tayvan Boğazı’ndaki statükoyu değiştirmeye çalışmakla suçluyor.

25 yılın ardından önce

Pelosi, Asya turu çerçevesinde Pekin yönetiminin itirazlarına rağmen geçtiğimiz Salı haset Tayvan’a gelmiş, adayı 25 sene aradan sonradan görüşme eden ilk ESIR Temsilciler Meclisi Başkanı olmuştu. – TAİPEİ

Share: