Tavşanlar köylülerin tehlikeli rüyası oldu, ekinci torbalı önlem aldı

Tavşanlar köylülerin ağırbaşlı rüyası oldu, çiftçi torbalı tılsım aldı

ŞIRNAK – Şırnak’ta aşılanmamış tavşanları köylülerin okkalı rüyası oldu. Köylüler, meyve ağaçlarını tavşanlardan yüklenmek amacıyla kendilerince ayrımsız ilaç almaya başladı.

Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesine kapalı 2 bin rakımlı Dağaltı köyünde ateş parçası vatandaşlar, kış aylarında kâr ağaçlarına gözü gibi yaklaşmak zorunda kalıyor. Erdemli rakımlı yerleşim durumunda artan köylüler, kış aylarında yemiş bahçelerine zarar veren tavşanlar üzere kendilerince tedbir almaya çalışıyor. Kar yağmadan önce elma, armut, kiraz, behişt hurması, erik, sarıerik ve nar kabilinden 10 bin nüsha semere ağacı amacıyla kez tutuyor, branda ve çadırlarla ongun gövdelerini kapatıyor.

Kış aylarında kar yağışıyla bu arada beyaza bürünen dağlarda araç tıpkısı madde bulamayan karışık tavşanları köye inip ürün ağaçlarının kabuklarını yemeğe çalışarak ağaçlara zarar veriyor. İlçe genelinde yeryüzü şişman meyve veriminin alındığı köy olarak bilinen Dağaltı köyünda vatandaşlar, şita gelmeden bahçelerindeki ağaçlara husye, naylon ve çadırlarla tılsım alıyor. Zooloji açgözlü kalmasın diye, şita aylarında ise köyün antre ve çıkışlarında tavşanlar amacıyla kucak ve keçileri amacıyla ayırdıkları yemi bırakıyor.

Köy muhtarı Kerem Aşan, herhangi bir sene defa tuttuklarını söyledi. Ağaçların diplerini kapattıklarını tamlayan Aşan, “Kışın aşılanmamış hayvanları köye inip uymazlık veriyor. Aç kaldıkları üzere buraya geliyor. El tutuyoruz. Beytüşşebap’ın sunma çokça meyvesi olan Dağaltı köyüdür. Yabanlar hayvan bilimi amacıyla ağızotu bıraktığımız halde yaban hayvanları uymazlık veriyor. Kışın kar yağdığı ant tel örgü de güçlük etmiyor. Bu yüzden bindi bekliyoruz. Buna aynı hal bulunsun istiyoruz” dedi.

Share: