Tarihi kervansaray tüvana çiftlerin bahtiyar günlerine familya sahipliği yapıyor

Kayseri’nin İncesu ilçesinde 1670’te inşa ettirilen Yağız Mustafa Paşa Kervansarayı, günümüzde acun evine giren çiftlerin mutluluklarına eş sahipliği yapıyor.

Osmanlı sadrazamlarından Merzifonlu Kişmiri Mustafa Vakarlı yoluyla 352 sene önce inşa ettirilen külliyenin tıpkısı parçası olan ve döneminin haddinden fazla kocaman ticari yapılarından olan kervansaray, yüzyıllar sonraları tarihe özlem duyan gençlerin evliliğe ilk adımı attıkları kayran oldu.

Tarihi dokusuyla dinç çiftler ve misafirlerine ayrımlı benzeri yassı sunan kervansarayda, payton gezisi düzenleniyor, mehter takımı ve semazen gösterileri bile sunuluyor.

Kervansarayın işletmecilerinden Sema İlhan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, insanları bahtiyar günlerinde tarihi tıpkı mekanda konuk etmekten hava mutlu olduklarını söyledi.

İnsanların geçmişe heyecan duyduğunu belirten İlhan, şöyle konuştu:

“Şehrin kalabalığından, yüksek binalardan uzakta tarihi yapıya makul düğünler yapmaktayız. İnsanlar hayatlarının en hususi anına burada adım atıyorlar. Tığ bile buna şehadet edip, araç oluyoruz. İlçe dışından çok aşkın istek var. Nevşehir, Kırşehir, Niğde’den yani Kayseri ve çevresindeki illerden geliyorlar. Misafirlerimizin yüzdelik 90’ı elhak ilçe dışından geliyor. Kapıdan girdiğiniz dakika buranın tarihi dokusu, ambiyansı, mistik yapısı herkesi etkiliyor. Esasen sadık alanda da misafirlerimizi ağırlıyoruz. Yılda ortalama 150 düğün yapıyoruz. Kervansarayı musahabe eden sevimli sayısı bile 50 bini buluyor.”

Güveyi Kağan Dede (28) da kervansarayda düğün yapmaktan kontekst mutlu olduklarını dile getirdi.

Farklı aynı yassı olduğunu anlatan Ağababa, “Buraya bir tanıdığımızın düğününe gelmiştik. Tarihi benzeri bina olduğu üzere düzlem çokça hoşuma gitmişti. Tığ bile bu mutlu günümüzü burada eylemek istedik. Onun için burada düğünümüzü yaptık. Her şey çok güzelce, kullanılmamış evlenecek çiftlerimize bile kaynak ederim.” dedi.

Gelin Ceylan Asilzade Ata (24) ise “Videolarını izlediğimde burası çok hoşuma gitmişti. Daha sonraları düğünü nerede yapacaksın dediklerinde kervansarayda dedim. Hep övmüştü elhak. İyi ki burayı tercih etmişiz.” ifadelerini kullandı.

Share: