Talas’ın ekincilik ve hayvancılığa desteği sürüyor

Talas Belediyesi’nin tarıma ve hayvancılığa yönelik destekleri artarak devam ediyor. Bu çerçevede başlatılan ‘Koyunlarınız bizden üretim sizden’ projesi ile Talaslı hayvan besicilerine toplamda 270 sayı küçükbaş hayvan dağıtımı yapıldı.

Göreve geldiği günden bu yana bir nice alanda kaza tarım ve hayvancılığına değişik alanlarda katkılar veren Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalman, projelerine aynı yenisini daha ekleyerek Talaslı üreticilere direkt küçükbaş desteği sağladı. Reşadiye Mahallesi eski stadyumda düzenlenen törenle küçükbaş zooloji üreticilere konfirmasyon edildi.

“Bizim işimiz desteklemek”

Talas Belediye Reisi Mustafa Yalman, konuşmasına Talas Belediyesi namına ilçe tarımına ve hayvancılık faaliyetlerine daima katkı sağladıklarının altını çizerek başladı.

Pandemi öncesinde tarımsal işler gerçekleştirdiklerini hatırlatan Başkan Dik, “Daha pandemi ortada yokken ‘Ekilmeyen dikilmeyen saha kalmasın’ düşüncesiyle taş çokluk makinesi alalım, sonraları kompost basma makinesi alalım, gübreyi tarlaya serpme ağ makinesi alalım dedik. Nohut, yasmık, zayıf fasulye ve aymaz çekirdeği evlat desteklerinde bulunduk. Bizim işimiz çoğaltmak ve tarımda neler yapılabileceğini çiftçilerimize ifşa etmek.” dedi.

“Gıda sektörü, bildirme cesim fasıl”

Gıda sektörünün önemine da vurgu yapan Başbuğ Sarp, konuşmasına şöyle devam etti: “Şu anlaşıldı ki besin sektörü, adam hayatının başlıca sektörü konumundadır. Alelhusus bu pandemi döneminde o büyüklüğünde iyice anlaşıldı kim yeme-içmece sektörünü tıpkısı tarafta epilepsi hayatı devam ettirme türlü değil. Ben bu vesileyle Anadolu’nun gerçek sahibi bizim birlikte sağlığımızın, sıhhatimizin ve gıdamızın teminatı olan maraba kardeşlerimize haddinden fazla teşekkürname ediyorum. Sizler köylerde, rustik mahallelerimizde Türkiye’nin ve dünyanın geleceğiyle müteallik fedakarlık yapıyorsunuz, Cenabıhak hepinizden razı olsun. Hangi kadar küçükbaş verdiğimizi saymaya lüzum yok, kardeş kardeşe verdiğini saymaz. Hepimiz bu devletin tıpkısı bireyiyiz, Cenabıhak devlete zeval vermesin.”

“TALAS BİR ÖĞÜN HENÜZ FARKINI ORTAYA KOYDU”

Programa katılan Talas İlçe Tarım Müdürü Erek Ürker de, Başbuğ Yalçın’ın göreve geldiği günden bu yana çiftçilerin daima yanında olduğunu kaydederek verdiği desteklerden muhit teşekkür etti. “Küçükbaş hayvan desteği ile Talas Belediyesi tıpkısı öğün daha farkını ortaya koydu” diyen Ürker, bu suret programların çokça oylumlu olduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından bütün 270 koyun, Talas Belediyesi’ne ilişik işlek koyun yıkama banyoluğu ile yıkandıktan sonra sahiplerine konfirmasyon edildi. Programda ayrıca 75 ton anif yem bitkisi macar fiğinin dağıtımı gerçekleştirildi.

Programda antrparantez Talas Belediyesinin Şanlı Dağı’nda bulunun mini efsanevi çiftliği amacıyla Başbuğ Sarp’a lagun cinsi bire bir kuzu bergüzar edildi. – KAYSERİ

Share: