Susuz köyün akarsu çilesi

Adana’nın Feke ilçesine tutkun Gaffaruşağı Mahallesi sakinleri taşıma akarsu ile ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor. Seçme seçme dönemi mahallelerine su sözü verildiğini aktaran mahalle sakinleri, tek ayrımsız çeşmeden 70 haneli mahallenin su ihtiyacını karşıladığını anlattı.

Yıllardır sorunun çözülmediğini nâkil mahalle sakini Gaffar Ersin, mahalleye yıllardır belediyeler eliyle bakım verilmediğini kaydederek, mahalle kendisine imza toplayıp Kayseri’ye müptela olmak istediklerini söyledi.

Adana’nın Feke ilçesine sınırlanmış Gaffaruşağı Mahallesi, bitişik mahalleleri Musalar, Kaleyüzü ile gelişigüzel kanalizasyon suyu kurulmadığı üzere mahallerindeki hayrattan akan akarsu ile akarsu ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor. Edebiyat mahallelerinin plato olması zımnında nüfusun de katlandığını söyleyen mahalleli, halk arabaları ile evlerine akarsu taşıyarak ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor.

70 haneli mahallede aktif kadınlar gelişigüzel gün akarsu için bidonlarla ilk kânun beklerken, çamaşır ve sulu makinelerinin kullanılamadığını ifade etti.

Mahalle sakinlerinden Mustafa Ersin, 47 yaşında olduğunu ve hala transfer su ile lüp su ihtiyacını gidermeye çalıştıklarını söyleyerek, “Çeşmeden eve su götürüyorum. Yetkililerle görüşüyoruz seçkin yıl intihap dönemi milletvekilleri şehremaneti başkan adayları rastgele seçim dönemi su ati diye niteleyerek kandırıyorlar. 5 sene boyunca buraya uğramıyorlar. Bizim oyumuzu alıp bizi 5 yıl görmüyorlar. Bizim biricik istediğimiz yolumuz suyumuz” dedi.

Köy sakini kadınlardan Elif Kindan ise 30 yıldır evine su taşıdığını rapor ederek, “Yetkililer ile görüştük oy zamanı gelip su sözü veriliyor ama sonrası yok. Büyükşehir akarsu için muayene vuracağız dedi ama hala su bulunmayan. Düzensiz çamaşır taşıma su ile yıkanıyor” diyerek konuştu.

“Araştırma yapılsa seçme yerde akarsu çıkar”

Su sırasına giren Cumali Ersin ise yıllarca su üzere arzuhâl verildiğini son alamadıklarını belirterek, “Büyükşehir evet bile devletimiz sorunu kim çözecekse sevgili çözülsün istiyoruz. Transfer akarsu ile umum ihtiyaçları karşılamaya çalışıyoruz. Yekpare mahalle bidonlarla akarsu taşıyor. Burada faziletli yüklülük hattı var canlılık sorunu namevcut araştırma vurulsa seçme yerden akarsu yarar ama yapılmıyor” diyerek reaksiyon gösterdi.

“Köylüler bakım ahzetmek için Kayseri’ye bağlanmak için imza toplayacak”

77 yıldır Gaffaruşağı Mahallesi’nde kıvrak Gaffar Ersin ise karye sakinlerinden tek tek imza toplayıp bakım alamadıkları amacıyla Kayseri’ye intibak etmek isteyeceklerini belirterek, “Aynı köy, benzeri tas. Adana bize topluluk çıkmazsa Kayseri’ye atmak için imza toplayacağım. Suyumuz bulunmayan. Dağdan aynı su geliyor. Dereden hayvanın içmeyeceği suyu tığ içiyoruz. Bizim köyden anlayışsız eskimiş ayrıksı köy bulunmayan. Sahibimiz bulunmayan. Susuzluktan berbat haldeyiz. İmza toplayacağım eksantrik çaresi yok” dedi.

Yıllardır benzeri çeşmeden herkesin akarsu ihtiyacını karşılamaya çalıştığını kaydeden Hanifi Kindan üstelik, Musalar, Kaleyüzü mahallelerinde dahi akarsu sorununun iri olduğunu ifade etti.

Köy sakinleri herhangi bir seçim öncesi belediye başkanlarının, milletvekillerinin su sözü verdiğini kaydederek, 2022 yılında transfer akarsu ile evlerinde ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştıklarını, devletin akarsu sorununu çözmesi için gerekli çalışmayı yapmasını istedi.

Köy sakinleri halk arabaları ile akarsu nöbetinin peşi sıra bidonlarını alarak evlerine döndü. – ADANAShare: