Sular altında kalacak olan ilçedeki ağaçlar depremzedeleri ısıtacak

Sular altında kalacak olan ilçedeki ağaçlar depremzedeleri ısıtacak

ARTVİN Artvin’üstelik baraj suları altında kalacak olan Yusufeli ilçesindeki yüzyıllık ağaçlar kesilerek deprem bölgesinde mevcut vatandaşların ısınması için gönderildi.

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illere yardımlar sürüyor. Temas toprak ayrımlı organizasyonda gerekseme tırlarını bölgeye gönderme ederken, Artvin ve ilçelerinden itici havalarda vatandaşların müptela olmak için kullandığı odunları değişik yöntemlerle bölgeye gönderiliyor. Bazı köylerinden yazboz tahtası kızaklarla kar üzerinde çuval çuval odunları taşırken, bazı da traktörler eşliğinde ilçelerde kâin içtima alanlarına götürüyor. Yusufeli ilçesinde ise çokça henüz değişik bire bir tertip yapılıyor. Çoruh nehri üstünde, kemer baraj sınıfında 275 metreyle Türkiye’nin birinci, dünyanın beşinci arz efdal barajı olan Yusufeli Barajı dolayısıyla sular altında kalacak olan ilçede yüzyıllık ağaçların sular altında kalması hesabına kesilerek depremzedelerin odun ihtiyacı karşılanıyor.Bölge halkı sosyal medyadan tevhit olarak, sular altında kalacak olan ilçede mevcut ağaçları keserek zelzele bölgesinde bulunan vatandaşlara ısınmaları amacıyla gönderiyor.

Dere kenarlar, park yeri ve bahçelerde kâin ağaçlar, odun testeresi eşliğinde kesilerek fahri vatandaşların ahali birliğiyle baltalarla bayağı parçalara ayrılıyor. Daha sonradan çuvallanan odunlar, yer sarsıntısı bölgelerine tüketilmek üzere tırlara yükleniyor.

Share: