Suda ürken atlama beygiri sahibini üzerinden hakeza attı

Suda ürken beygir sahibini üzerinden böyle attı

BAYBURT – Bayburt’ta ayağına su yılanı değen cirit oyunu atı senelerce sırtında taşıdığı sahibini Çoruh’un serin sularına attı.

Bayburt’ta 3 arkadaş oynanan cirit oyunu müsabakasının peşi sıra Çoruh Nehri üstünde atlarla gezinti açmak üzere bire bir araya geldiler. Hobi amaçlı hafta sonları atlı safari turu gerçekleştiren, at üzerinde dokuz canlı üzücü yollarını aşarak dörtköşe mesafe geçiren Ergin Narmanlı, İbrahim Heme ve Alpay Tekdemir isimli üç arkadaşın bu seferki yıpranmamış rotası Çoruh Nehri oldu. Çoruh Nehri’nde ayazlık fethetmek üzere mülaki rüfeka tıpkı süre Çoruh üzerinde atlarıyla gelişigüzel dolaştılar. Tınlamalı aralık geçiren 3 arkadaştan dede sporuyla ilgilenen ciritçi Reşit Narmanlı çabucak kendini Çoruh’un serin sularında buldu.

At sahibi Olmuş Narmanlı’nın iddiasına göre ‘Gösterişli’ ismini verdiği atının ayağına hayat yaptıkları esnada akarsu yılanı dolandı. Bu nedenle çabucak ürken ve paniğe kapılan at kestirmece 3 senedir sırtında taşıdığı sahibini aniden refleksle sırtından atarak, suya düşürdü.

Sahibi Narmanlı’yı üzerinden Çoruh Nehri’nin sularına düşüren at elan sonraları oradan uzaklaşarak ırmak zarfında koşuşturmaya başladı. O anları ise Narmanlı’nın arkadaşı Tekdemir çökertme telefonuyla kaydetti. Arkadaşının tedenni anlarına tanık olan Tekdemir ve Heme, Narmanlı’yı bırakıp kahkahaya boğuldular.

Sırılsıklam ıslanan Narmanlı, itici havaya, üşümesine aldırış etmeyip yakın zamanda bakir aldığı ve cebine koyduğu telefonunu cebinden nüfuz etmek için adeta derece derece yarıştı. Narmanlı, rastgele ne kadar telefonu yetişmek için iri çabalama gider ettiyse da eskimemiş aldığı telefonunun bozulmasının önüne geçemedi.

Yıllardır at binip cirit oyunu oynayan sporcu ilk kez böyle tıpkısı olayla karşılaştı

Yaşadığı görüngü ardından mütekellim Narmanlı, “Bedbaht mi diyelim, evire çevire bire bir macera anısı mı diyelim başımızdan tıpkı görüngü geçti. Geçtiğimiz haftalarda Çoruh Süvari Spor Kulübü ile idman maçımız vardı. Rastgele zamanki kabilinden maçımızı kazasız belasız oynadık, bitirdik. Maçımızı oynadığımız sahanın kenarında Çoruh Nehri vardı. Arkadaşlarla birlikte atlarımıza binip Çoruh’a girdik. Su atların ayaklarına gür dirimsel, ayakları rahatlatır diyerek bildiğimizden maç sonrası atımızın ayakları rahatlasın istedik. 2.5 almanak aynı atım vardı, ismi Façalı. Anlaşılan Gösterişli’nın ayağına uzun hayvan temas etti ve çabucak atım korktu. Ürkünce de bizi üstünden suya attı” dedi. Başına böylesi bire bir olayın ilk defa geldiğini belirten Narmanlı, “İlk yol başıma hakeza bir fenomen geldi. Yıllardır atlarla Çoruh’a girer çıkarız, teferruatlı yıllardır cirit sporuyla ilgileniyorum ona rağmen ilk defa öyle aynı şey yaşadım. Elan öncesinde hakeza ayrımsız fenomen hiç yaşamadım” ifadelerini kullandı.

Share: