Sonuç dakika haberleri! Aşama Programı kapsamındaki “Esenlik ve Kimya Ürünleri Çağrısı”nda ilk kararlar makbuz

Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Uygulayım Bilimi Odaklı Endüstri Hamlesi Programı kapsamında açılan Sağlık ve Kimya Ürünleri Çağrısı’na ait, “Keyif ve kimya sektöründe akseptans ettiğimiz 23 proje üzere önümüzdeki dönemde 784 milyon teklik AR-GE yatırımını ve 4,3 milyar lira istihsal yatırımını destekleyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya bakarak, Varank, Avrupa’nın yeryüzü şişman endüstri kümelenmesi DÜZ İstanbul’un düzenlediği “VADI EXPO Defans, Havacılık ve Uzay Sanayi Fuarı”nda Uygulayım Bilimi Odaklı Endüstri Hamlesi Programı’na ilgili vukuf verdi.

Varank, Türkiye’da üretimi olmayan, çetin akan belirtik sunulan elektronikten makineye, kimyadan sağlığa, farklı sektörlerdeki ürünleri evcil ve milli imkanlarla üretebilmek amacıyla bu programı başlattıklarını bildirdi.

Mobilite ve Üretimde Yapısal Dönüşüm çağrılarında yakalanan eğin düzem performanstan sonradan açılan üçüncü çağrıda esenlik ve kimyada dahi eleştiri projeleri hayata geçirme üstüne iddialı olduklarını vurgulayan Varank, şunları kaydetti:

“Esenlik ve Kimya Ürünleri Çağrımıza 179 proje başvurusu oldu. Ince değerlendirmesi tamamlanan 44 projeden 23’ü akseptans edildi, 5’i amacıyla revizyon istedik. Afiyet ve kimya sektöründe kabul edilen 23 proje için önümüzdeki 784 milyon teklik AR-GE yatırımını, 4,3 milyar lira üretim yatırımını destekleyeceğiz. Bu desteğin sonucunda Türkiye, kanatlı hayvan aşılarında beğenilen adjuvanı, bicik kanseri ve otoimmün emraz üzere taşıyıcı sistemleri, derece katılmış yüksek toksisiteye eş kullanılmamış onkoloji ve MS ilaçlarını Aşama Programı sayesinde tezyit kabiliyetine ehil olacak. Aziz Cumhuriyet’imizin ikinci yüzyılında, savunma sanayisinden bilahare sanayinin seçme alanında gündemi izlem eden değil, dünyada gündemi tayin fail tıpkısı Türkiye’yi önümüzdeki dönemde düz yazı edeceğiz.”

99 proje amacıyla süreç bitmeme ediyor

Uran ve Teknoloji Bakanlığı, Adım Programı kapsamında sabık sene “Mobilite ve Üretimde Strüktürel Transformasyon” çağrılarına artık, 2021’üstelik Esenlik ve Kimya Ürünleri Çağrısı’nda 179 projenin değişmez müracaat sürecini tamamladı, 143 proje komisyon değerlendirme aşamasına kaldı. Bu projeler için yapılan detaylı tetkik süreci sonunda 44 proje amacıyla karar alındı, 99 proje amacıyla ise yorum süreçleri bitmeme ediyor.

Kararlaştırılan 44 projeden 23’ü akseptans edilirken 5’i revizyona açıldı. Akseptans edilen 23 projenin AR-GE büyüklüğü 784 milyon teklik, üretime müteveccih envestisman harcaması büyüklüğü 4,3 bilyon teklik oldu.

Projelerin illere göre dağılımına bakıldığında İstanbul 5 projeyle önceki tam yer alırken bu ili Kocaeli 4, Tekirdağ 3, Sakarya 2 ve Karaman 2 projeyle izledi. Ankara, Yalova, Okumuş, Samsun, Konya, Isparta ve Adıyaman’da üstelik birer proje yürütülecek.

Yenilikçi mahsulat üretilecek

Desteklenen projeler kapsamında yenilikçi, ayar ek eşdeğer ilaçlar, biyobenzer ilaçlar, amansız hastalık tedavisinde geçer not ve bulunmaz umar kategorisinde yer alan hareketli maddeler, aşılar, bağışıklık sağlayan mahsulat, kimya sanayisinde mergup özge kimyevi ürünler ve müstahzarlar, tababet, cerrahi, dişçilikte beğenilen eczacılık ürünleri gibi melfuf değeri erdemli ciddi ürünlere müteveccih yatırımların gerçekleştirilmesi olabilir olacak.

Esenlik ve Kimya Ürünleri Çağrısı kapsamında değerlendirilen kimya sektörü, petrol, gaz, albeni, akarsu, mineraller ve metaller kabil incelmemiş maddeleri 70 binin üzerinde ayrımlı ürüne dönüştürerek anında değme sektöre girdi sağlıyor.

Türk sanayisinin gelişimi üzere kilit öneme eş bir büro olan kimya sektörü, imalat sanayisinde üretime laf maddelerin tahminî yüzdelik 30’unu oluşturuyor. İmalat sanayisi sektörleri arasında sunu aşkın aut tecim açığının verildiği kimya sektörü, yerli ve milli sanayinin gelişmesinde erdemli potansiyel barındırıyor.

İlaç sanayisi da şanlı hacim ve çeşitlilikle istihsal ve dış satım imkanına sahip, mülhak değeri erdemli sektörlerden biri olarak dikkati çekiyor.

Share: