Siirt’te defnedilen askerin naaşı 56 sene sonraları memleketi Bolu’ya uğurlandı

Siirt’te defnedilen askerin naaşı 56 sene bilahare memleketi Bolu’ya uğurlandı

Şehit oğlu, Kaymakamın fotoğraf karesinden Siirt’te defnedilen babasının mezarına peşine düştü

SİİRT Siirt’in Eruh ilçesine kapalı Yığınlı köyünden cerrahi müdahale bölgesine akım fail birliğin Botan Çayı’ndan geçişi esnasında akıntıya kapılan Uyanık Asker Ramazan Aslan ve yanında 15 çeri, meydana getirdikleri zincirin kopması neticesinde suyun akıntısına kapılarak şehit olmuşlardı. Ailesinin isteği üzerine şehidin naaşı 56 yıl aradan sonraları Kurtalan İlçe Uyanık Komutanlığında planlı törenin arkası sıra memleketine uğurlandı.

Görüngü, 19 Haziran 1966 tarihinde Siirt İl Kurnaz Komutanlığında vazifeli 15 asker Eruh ilçesi Yığınlı köyünde güven ve güvenlik takibi, taharri, tarama ve bir hizmetleri çarpmak amacıyla Botan Çayı’nın hareket hızını ve derinliğini yoklamak üzere çaya giren Asker Ramazan Aslan ve birlikte 15 er meydana getirdikleri zincirin kopması neticesinde suyun akıntısına kapılarak martir olmuşlardı.

Ramazan Arslan şehit olduğu tarihte 1,5 yaşında oğlu İbrahim Arslan ve 1 maaş kızı Safiye Aslan isminde 2 çocuğu bulunuyordu. Şehidin oğlu İbrahim Aslan’ın Kurtalan Kaymakamlığı marifetiyle şehit mezarlarının yenilenmesi ile ilgili şehidin mezar fotoğrafının toplumsal medyadan paylaşıldığını görmesi üstüne babasının mezarını uydurmak üzere Kurtalan İlçe Jandarma Komutanlığın 21 Ilk Teşrin 2022 tarihinde geldi. Kurtalan İlçe Cingöz Komutanlığı içerisinde mevcut şehidin mezarı Bolu’ya taşınması amacıyla Kurtalan Kaymakamlığına ve Kurtalan Cumhuriyet Altını Başsavcılığına 21 Ilk Teşrin 2022 tarihinde müracaatta bulundu. Kurtalan Cumhuriyet Başsavcılığının talebi doğrultusunda mukteza evraklar Uyanık Umumi Komutanlığından realizasyon edilerek Kurtalan Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildi. Kurtalan Cumhuriyet Altını Başsavcılığı 18 Teşrinisani 2022 gün ve 2022/860 dar yazısı ile şehidin cenazesinin nakline izin verdi.

Şehidin naaşı Kurtalan İlçe Açıkgöz Komutanlığında planlı törenle memleketi Bolu’ya uğurlandı. Törende saygı duruşunda bulunuldu, şehidin sili geçmişi okundu. İl Müftüsü Vehap Kapıcıoğlu’nun okuduğu duanın ardından şehidin cenazesi memleketi Bolu’ya uğurlanmak için dualarla cenaze aracına taşındı.

Martir Er Ramazan Aslan evli ve iki bala babasıydı Martir Ramazan Arslan’ın oğlu İbrahim Aslan üstelik, “Babam 1966 yılında Botan Çayında boğuldu. Mezarının Siirt’te olduğunu biliyorduk ama Kurtalan’da olduğunu bilmiyorduk. Ilçebay Beyin paylaşmış olduğu tıpkısı foto karesini gördük. Ekim’in 20 ile 21’nde buradaydık. soyağacından çıkarılmasına, Bolu’ya görülmesine ve orada defnedilmesi amacıyla savcılığa başvurma etmiştik. Savcılıkta izin verdi. Babamın mezarı açıldı, çıkardık. Babamı törenden bilahare alacağız. Perşembe haset de Bolu’dahi defnedeceğiz” dedi.

Törene, şehidin oğlu, Siirt Valisi Osman Hacıbektaşoğlu, İl Güllabi Komutanı Liva Emrullah Iri, askeri erkan ve vatandaşlar katıldı.

Share: