Sibirya’dan kafile fail yeşilbaşlı ördekler Bayburt’u renklendiriyor

Sibirya’dan göç eden yeşilbaşlı ördekler Bayburt’u renklendiriyor

Şiirlere ve türkülere bahis olan yeşilbaşlı ördekler Çoruh Nehrini renklendiriyor

BAYBURT Sibirya ve Rusya’dan göç eden, türkülere laf olan yeşilbaşlı ördekler, 10 yıldır kış aylarında Bayburt’tan sabık Çoruh Nehrini ev tuttu. Bayburt’a gelen yeşilbaşlı badi sayısında değme geçen sene çoğalma yaşanırken, vatandaşlar yemleme yaparak aç bırakmıyor.

Mescit Dağları’ndan doğan ve Türkiye’nin arz aceleci akan nehirlerinden olan Çoruh Nehri, şita aylarının gelmesiyle alay malay yeşilbaş ördeklerin yol uğrağı noktası oldu. Asıl vatanı Asya, Kuzey Amerika, Yıldız Afrika olan bu ördekler, değme sene Mesafe ayında Bayburt’a barhana ederek Çoruh Nehri’ni mesken tutuyorlar. April ayının ortalarına makul ise muhacir kuşlar kategorisindeki yeşilbaş ördekler elan soğuk yerlere göç etmek için Çoruh’u infirak ediyorlar. Bayburt’un simgesi haline mevrut yeşilbaş ördekler, Bayburtlu vatandaşların nehre bıraktığı yiyeceklerle besleniyorlar. Bayburtluların bent odağı olan ördekler, Çoruh’un buz tutmuş kısımlarında suya dalıp çıkarak görenleri kendilerine hayran bırakıyor. Ekmeğini, yemini alıp Çoruh’a koşan vatandaşlar ise ördekleri besleyerek, sevinçli espas geçiriyorlar.

“Bayburt Belediyesi Çoruh’un konuk ördeklerini unutmuyor”

Bayburt Şehremini Hükmü Pekmezci, tahminî 10 yıldır yeşilbaş ördeklerin Çoruh’a geldiklerini belirterek uray namına konuk ördekleri besleyip, unutmadıklarını söyledi. Bayburtluların bile ördeklere kısık bağ gösterdiğini vurgulayan komutan Pekmezci, vatandaşlar yoluyla ördeklerin benimsendiğini ve beslendiğini rapor ederek “Bayburt, 10 yıla mail biraz diliminde ördeklere sülale sahipliği yapıyor. Hele Sibirya’dan, Rusya’dan, Kafkaslardan gelen bu ördeklerimiz buraya göçerek Çoruh’a akış ediyorlar. Bu hayvanat burada imdi rastgele yıl konuk kendisine kalıyorlar. Bayburtlular bu hayvanlarımızı besliyorlar, Bayburt insanının konukseverliğini ayrımsız sefer elan burada görmekteyiz. Yeşilbaş ördeklerimiz yeryüzü iyice şekilde Çoruh’un sularında yüzüyor, dirimsel fonksiyonlarını devam ettiriyorlar. Seçkin geçen sene birlikte sayıları artıyor çünkü gidenler tıpkısı dahaki yıl bambaşka dostlarıyla, arkadaşlarıyla geliyorlar. Bayburt, sayıları zamanla mütezayit bu ördekleri bağrına basıyor, sahipleniyor” dedi.

Yeşilbaş ördeklerin avlanmasının yasak olduğuna dikkat çekici Pekmezci, “Esbak yıllarda avlanma üstüne teessürat vardı ama imdi avcıların bu hayvanları avlanmaları ağız ağıza yasak, ördeklerimiz Bayburtluların koruması altında. Gördüğünüz kadar ördekler burada erinçli benzeri şekilde Çoruh’un sularında yüzüyorlar, elan uzaklara gitme ihtiyacı hissetmiyorlar” ifadelerini kullandı.

“Hayvan sever vatandaşlar gövel ördeklere gözü kabilinden bakıyorlar”

Çoruh Nehri’nin Kaleardı Mahallesi geçişini mesken markajcı yeşilbaş ördekleri beslemeye mevrut Bayburtlu efsanevi sever Kemal Ziyalı, ördekleri beslemekten mutluluk duyduğunu tabir ederek, “Tahminî 10 yıldır bu ördekler buraya geliyorlar. Çekişmeli tıpkısı günde buraya indiler ve buraya alıştılar. Kışın üstelik kesiksiz gelirler. Cuma günleri burada ayrımsız derinti adam evet, aldatmak atıp, besleyerek ördekleri seyrediyorlar. Mahallemiz amacıyla çokça evire çevire ayrımsız fon. İnşallah duygun vatandaşlarımız bunları avlamazlar, ürkütmezler bu hayvanat bile değme sene buraya gelirler. Bizler birlikte ördeklerimizi seyretmekten, izlemekten bahtiyar oluyoruz” şeklinde konuştu.

Ördekleri beslemeye mevrut benzeri sair yurttaş Bilgelik Azaphan birlikte adeta Bayburt’un simgesi haline mevrut yeşilbaş ördekleri çok sevdiğini söyleyerek, “Ördeklerimiz buraya kış mevsiminde, suların itici olduğu zamanlarda geliyorlar. Rusya tarafında sular ısındığından ekolojik ortam buraya göç ediyorlar. Ördekler Bayburt’u seçtiler yıllardır dahi gitmiyorlar. Ördeklerimizi haddinden fazla seviyoruz doğayı, nehrimizi güzelleştiriyorlar. Çoruh Nehrimize elan değişik ayrımsız çekicilik katıyorlar. Cümle ekmeğini, yemini getirip atıyor, ördekleri besliyorlar” diyerek konuştu.

Evdeki günü geçmiş ekmekleri çöpe atmayarak ördeklere getiren Rahmi Aydemir ise ekmekleri bu şekilde değerlendirdiklerini belirterek, “Isteyerek besliyoruz ördekleri. Değme şita gelir. Değme devir gelip bu hayvanları besliyoruz. Günü Geçmiş ekmekleri alıyoruz, ağızotu alıyoruz getirip buradan köprüden atıp hayvanları besleyip, gidiyoruz” sözlerini kullandı.

Share: