Şeyh Edebali Türbesini 3 bin Jandarma ve Sahil Asayiş Akademisi öğrencisi müzakere etti

Şeyh Edebali Türbesini 3 bin Cingöz ve Kıran Güvenlik Akademisi öğrencisi müzakere etti

3 bin öğrenci Ankara, Afyon, Kütahya, Bilecik, Çanakkale’nin tarihi yerlerini gezdi

Valilik Personeli Açık Deniz Beyce;

” Toplamda 3 bin büyüklüğünde öğrencimizi bu bölgeler üzerine vukuf verdik”

BİLECİK – Bilecik’e tıpkısı proje kapsamında gelen 3 bin Açıkgöz ve Yaka Güvenlik Akademisi öğrencisi tarihi yerleri gezerken, Şeyh Edebali Türbesi yerleşkesine hayran kaldılar.

Açıkgöz ve Kıyı Düzenlilik Akademisi öğrencilerine Ankara, Afyon, Kütahya, Bilecik, Çanakkale Ekin Gezisi kapsamında 4’üncü durakları Bilecik oldu. Tahminî 3 bin mektepli önce kendisine Bozüyük’te mevcut Metristepe, İntikam Bayır ve İnönü Şehitliği gezdi. Burada İl Hars Turizm Müdürlüğü personeli Ömer Özdemir aracılığıyla öğrencilere mıntıka ve 1. ve 2. İnönü Savaşlarının yaşandığı tepeler hakkında hikmet verdi. Arkası Sıra Söğüt’e geçerek Osmanlı Devletinin kurucu Osman Gazi’nin babası Kayı Aşireti lideri Ertuğrul Gazi ve Dursun Fakıh türbelerini mülakat eden geçen öğrenciler, burada bereketli artağan yakarış ederek, yadigâr fotoğrafı çektirdiler.

Heyet serencam kendisine Osmanlı Devletinin kurucu Osman Gazi’nin kayınpederi devlerini manevi müessis olan Şeyh Edebali Türbesi yerleşkesine geldi. Burada 3 bin öğrenciye kampüs karşı Vilayet Personeli Açık Deniz Beyce ve Bilecik Belediyesine sınırlanmış memur beyyine Ertuğrul Gün eliyle bilgi verildi. Öğrenciler burada türbede artağan verimli yakarış ederek, Osmanlı Padişahları Gün Şeridi’nin gezdiler. Öğrenciler gezinin sonuç ayağı olan Çanakkale’ye hareket ettiler.

“Toplamda 3 bin öğrencimizi bu bölgeler üzerine vukuf verdik”

Yapılan mülakat karşı hikmet veren Valilik Personeli Engin Beyce, “Şeyh Edebali Hazretlerinin mazmun bulunduğu alanda mevrut öğrencilerimizi burada ağırlamanın mutluluğu ve gayreti içerisindeyiz. Ankara Cingöz ve Periferi Düzenlilik Akademisi öğrencilerimiz Ankara, Afyon, Kütahya, Bilecik, Çanakkale’ye düzenledikleri benzeri proje kapsamında bugün Bilecik’te ağırladık kendilerini. Toplamda 3 bin büyüklüğünde öğrencimizi bu bölgelerde, Bilecik Şeyh Edebali Hazretlerini, Ertuğrul Gazi’yi, Bozüyük Şehitliklerimize ülfet gerçekleştirdiler. Bugünde burada tarihi ve kültürel bilgiler vererek Şeyh Edebali Hazretlerini ülfet ettiler, Osmanlı Padişahları Tarihi Şeridini musahabe ettiler” dedi.Share: