Serpil Erfındık cinayetinde ihmali olduğu öne sürülen kamu görevlileri yargılanıyor

İzmir’bile 10 sene ilk akademisyen Serpil Erfındık’ın tenkil kararı aldırdığı eski eşi tarafından öldürülmesine ait Temel Mahkemesinin kararının ardından haklarında sormaca izni verilen 8 amme görevlisinin yargılanmasına bitmeme edildi.

İzmir 17. Esas Ceza Mahkemesi’nde tanıdık davanın üçüncü duruşmasına, olayda “görevi boşlama” ettiği iddia edilen sanıklardan emekli polis G.B, Erfındık’ın annesi Tülay Evliya ile avukatı Övme Bingöl katıldı. Ayrıksı sanıklar ise duruşmada meydan almadı.

Sanık G.B. görüngü tarihinde polis güçleri merkezinde mahkemelerden gelen evrakın takibinde memur olduğunu belirtti.

O aktarılma Erfındık’a ilişkin himaye kararının geldiğini hatırladığını tamlayan G.B, “İlgililere ihbariye da yaptığımı hatırlıyorum. Maktulün dulda kararı ile ilgili 1 kere muamele yaptığımı hatırlıyorum. Sanığa tebligat yapıp yapmadığımı hatırlamıyorum. Evrakın kâffesi dosyada vardır. Şikayetçi belli ayrımsız müddet oturduktan sonraları Kaynaklar bölgesine taşınınca evrakı Buca Polis Merkezine devretme ettim. Görevimi vaktiyle ve ağır ezgi yaptığımı düşünüyorum. herhangi bir ihmalim ve gecikmem yoktur. Beraatimi istiyorum.” dedi.

Bilgili, eksiklerin tamamlanması amacıyla duruşmayı 29 Mayıs’a erteledi.

Avukat Medih Bingöl, duruşmanın arkası sıra AA muhabirine yaptığı açıklamada, Erfındık’ın aldırdığı siper kararına rağmen hayatını kaybettiğini öne sürerek, “Himaye tedbirlerinin kağıt üstünde kalmaması amacıyla bu davayı çokça önemsiyoruz. Hem Serpil ve ailesi için geciken adalet yönünden hem da bugün hayat hakkı gözdağı altında olan yüzlerce kadınla ait tedbirlerin uygulanabilmesi üzere çokça muhteşem bir ülkü.” dedi.

Davanın geçmişi

Dokuz Ilkgüz Üniversitesi Alman Dili ve Edebiyatı Bölümünde öğretim görevlisi olan Serpil Erfındık, 15 Antrakt 2013’te uzaklaştırma kararı aldırdığı sakat eşi Vedat Atik marifetiyle bıçaklanarak öldürülmüştü.

Çevik, çarkıt eşini bıçakla bile bile kanlı suçundan geçmiş müebbet hapisle cezalandırılmış, arkası sıra duruşmalardaki ongun evinsiz ve pişmanlığı ayn uğrunda bulundurularak cezası 25 yıla indirilmişti. Mahkeme heyeti sanığa zincirleme yıldırma, hakaret ve maktulün cep telefonunu gidermek suçlarına da mebzul nakız ve nedamet indirimleri yapıp 3 yıl 5 ay 7 bölüm mapus cezasına hükmetmiş, sanığa mecmu 28 yıl 5 ay 7 zaman cezaevi cezası verilmişti.

Sülale, “görevi ihmal” ettikleri iddiasıyla amme görevlilerinden de şikayetçi reşit, görevliler karşı soruşturma izni verilmemesi konusunda Kanunuesasi Mahkemesine başvurmuştu.

Esas Mahkemesi, 29 Eylül 2021’bile, “Anayasanın 17. maddesinde garanti altına alınan yaşam hakkının koruma ve çalışkan soruşturma yükümlülüğü bakımından ihlal edildiğine” hükmetmişti. Değişmeyen sonrasında, aralarında dönemin Familya ve Toplumsal Politikalar İl Müdürü Z.Y’nin üstelik bulunduğu 8 kamu görevlisi için anket izni matrut ve 8 sanık hakkında İzmir 17. Temel Ukubet Mahkemesinde sevgili açılmıştı.

Share: