Serbest piyasada, fındık fiyatı TMO’yu geçebilir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın fındık çalım fiyatını gelir destekleriyle 54 lira kendisine açıklaması üreticiler yoluyla müspet karşılandı.

Giresun Ekincilik Odaları Eş Güdüm Kurulu Başkanı Abdullah Atmaca, başıboş piyasanın geçen sene 27 TL’den başlayıp 48 TL’den kapattığına ilgi çekerek, gene serbest piyasada fiyatların yükselebileceğini öngördüklerini söyledi.

Açıklanan fındık fiyatı için Cumhur Reisi Erdoğan’a teşekkürname eden Delicesine, “Bugünkü şartlarda dirimsel destekleriyle bu arada 54 TL ferah tıpkı eşit açıklandı. TMO’üstelik dirimsel destekleri dünya 50 randımana bakarak Giresun nitelik üzere 53,levant kalite 52 TL arı randıman farkı kendisine gelgel yapacağını açıkladı. Nedeniyle 50 randıman fındığı olan 52, 53 TL’den fındığını satarken, randımanı çok olan üreticiler ise henüz efdal fiyatlardan satabilecektir ve bu fiyatlar da 55, 56 TL’ye ayrıca daha yüksek fiyatlara çıkabilir” dedi.

-Serbest piyasayı müstahsil belirleyecek

Erkin piyasayı bile oluşabilecek fiyatları birlikte değerlendiren Delice, “Serbest piyasada güzeşte değme antlaşma TMO’nun altında eşit oluşmaktadır. Ancak yeryüzü ve tilmiz bakarak değişmektedir. Geçen sezon 27 TL’den başlayan serbest meydan 48 TL’den kapatmıştır. Bu mevsim üstelik 45 TL’nin üzerinde bire bir fiyattan başlayacağını düşünüyoruz. Bu fiyatın altına düşmez fakat, genişlik ve şakirt bakarak yükselebilir ve ayrıca güzeşte zaman olduğu kadar TMO’nun çalım fiyatının konusunda çıkabilir. Serbest piyasada fiyatların yükselmesi amacıyla üreticilerin banko emanete fındık vermemesi ve ihtiyacı kadar pazara indirmesi gerekir. Münasebetsiz halde erkin piyasada fındık fiyatı emanete fındık verilirse düşebilir. Bunun amacıyla erkin piyasayı belirleyecek olan üreticidir” dedi. – GİRESUN

Share: