Selçuklular döneminden günümüze küsurat cami mıhlı ayakta

Selçuklular döneminden günümüze küsurat cami mıhlı ayakta

SİİRT – Siirt merkezde kâin ve 893 sene ilk Selçuklular döneminde yaptırılan tarihi Ulu Cami günümüze kadar zinde ayakta ve 8 buçuk asırdır cemaatini ağırlıyor.

Siirt merkezde kâin ve 893 sene evvel Selçuklular döneminde mensur edilen tarihi Ulu Cami yıllara kayran okuyor. Ulu Cami minaresinin yeryüzü eski Selçuklu minarelerinden olduğunu belirten cami imamı Adak Obut, minarenin Küfi kitabeleri, turkuaz renkli çinileri, çiçek bezemeleriyle benzersiz tıpkısı görünüme erbap olduğunu dile getirdi.

Selçuki hükümdarlarından Muguziddin Mahmud emriyle 1129 yılında camide vurulmuş bulunan Şeyh İshak Hazretlerine bu caminin yaptırıldığını ifade eden Ulu Cami İmamı Adak Obut, caminin 8 buçuk asırdır cemaatini ağırladığını söyledi.

Aradan 893 yıl geçmesine rağmen caminin sağlıklı ve cemaate ayan ayrımsız şekilde bakım verdiğini belirten Obut, “İl dışından domestik ve ecnebi turistlerin üstelik uğrak yeri haline gelmiştir. Camimizin minaresi Selçuki mimarisinin yeryüzü has eserlerinden olup camimizin minaresi mensur edilirken kâh bilgiler mevcuttu. Fakat bu bilgiler daha sonraları kaybolmuştu. 2006 yılında yapılan yenileme çalışmalarında Sefir Efendimiz Hazreti Muhammed ve dört nazik sahabenin isimlerinin minarenin dört etrafında yazıldığı belirleme edildi. Bunlar Arapçanın Kufi harfleriyle yazılmıştır. Camimize gelen ziyaretçilere bunları anlatıyoruz. ve bu bilgilerle gelişigüzel caminin manevi atmosferi kalık bulunuyor. Cami haricen mutantan olup içeride ibadetle meşgul olacak vadi namına görülmüş ve tayin edilmiştir” dedi.

Share: