Şehitlerin hatıraları bu müzede yaşatılıyor: Ceplerinden çıkan eşyalar sergileniyor

Şehitlerin hatıraları bu müzede yaşatılıyor: Ceplerinden çıkan eşyalar sergileniyor

Şehitlerin üzerinden çıkan eşyalarla yurt sevgisi aşılanıyor

ÇANKIRI – Çankırı’da kurulan müzede şehitlerin zatî eşyaları sergilenerek vatandaşlara vatan sevgisi aşılanıyor. Müzede, Osmanlı döneminden günümüze kadar süreçte şehit olan askerlerin kamuflajlarından künyelerine, ailelerine yazdıkları mektuplardan çakılara büyüklüğünde yüzlerce kayıt sergileniyor.

Çankırı’da şehitlerin hatıralarını neşelendirmek üzere müze kuruldu. Türkiye Gaziler ve Martir Aileleri Vakfı Çankırı Şubesi aracılığıyla hayata geçirilen proje ile kurulan müzede, Cumhuriyet Altını öncesi ve Cumhuriyet sonrasında şehit sakıt Çankırılı askerlerin şahsi eşyaları sergileniyor. Müze girişinde ise şehitlerin isimleri yaşatılıyor. Müzede kâin eşyalar ortada şehitlere ilişik, askı, künye, alalama, sivil kıyafetleri, ailelerine yazdıkları mektup ve şiirler, çakılar kadar yüzlerce eşya düzlük alıyor. Müze ile ilgili bilgi veren Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Çankırı Şubesi Başkanı Mehmet Uçar, müze ile gelecek nesillere yurt sevgisini aşılamayı amaçladıklarını rapor etti.

“Çankırılı şehitleri lanse etmek, vatandaşlardaki vatan sevgisini ısıdam ağrımak istiyoruz”

Müzenin 1 ay önceki acımasına rağmen vatandaşlardan güç deste gördüğünü ifade eden Uçan, “Bu müzeyi ihdas amacımız, vatan, budun sevgisini hamam tutmak ve gelecek nesillere etkilemek. Öğrencilerimize, vatandaşlarımıza Çankırı’nın şehitlerini takdim etmek, onlardaki vatan sevgisini ısıdam tutmayı istiyoruz. Müzemizi kısaca 1 ay ilk açtık. Ama umum namına faaliyete geçmedi. Ona karşın haddinden fazla dokunaklı benzeri şekilde vatandaşlarımız geliyor. Şu temel büyüklüğünde 300 civarında öğrenci, 500 civarında vatandaşımız müzemizi ülfet etti” dedi.

“Cebindeki sakızından jetonuna büyüklüğünde tamlık eşyalarını sergiliyoruz”

Martir olan askerlerin üzerinden sâdır eşyaların sergilendiğini rapor eden Uçar, “Müzemizde Osmanlı dönemi ve Cumhuriyet Altını dönemindeki bütün şehitlerimiz bulunuyor. Dışarıda şehitlerimizin ismi kayıtlı, içeride de eşyaları bulunuyor. Martir olduğu anda üstünde ne varsa, cebindeki sakızından jetonuna kadar birlik eşyalarını sergiliyoruz. Çankırı genelinde bu bir geçmiş, daha önce böyle tıpkı müzemiz yoktu. Türkiye genelinde müzelerimiz var ama şehre özel olan aynı önce” diye konuştu.

Share: