Şehit babası önder, yabancı diliyle arzu köprüsü kuruyor

İzmir Selçuk’ta bulunan tarihi İsa Eş Camii’nin imamı İbrahim Taşdemir, turistlerle kurduğu İngilizce diyalog ile özen çekiyor. Bire Bir zamanda martir hususi akım polisi Ahmet Yiğit Taşdemir’in babası olan Taşdemir, İngilizce dışında kip haddinden fazla dilde yazılan âdeta notları cebinde taşıyarak ayrımlı milletlerden turistlere İslam dinini ve kültürünü tanıtıyor.

İzmir’in Selçuk ilçesindeki tarihi İsa As Camii’nin imamı İbrahim Taşdemir, camiyi ziyaret eden turistlerle İngilizce konuşurken çekilen görüntüsü ile sosyal medyada ilgi çekti. 7 yıldır tıpkı camide görev işleyen İbrahim Taşdemir, okunabilen İngilizcesiyle turistlere hem camiyi hem dahi İslam dini ve kültürünü anlatıyor. Taşdemir, dünyanın mukavim çok bölgesinden turistin camiyi görüşme etmesi dolayısıyla değişik dillerde bağlanmış aşağılık notları birlikte cebinde taşıyor, farklı dillerde da turistlerle diyalog kurabiliyor. Diyarbakır’da bölücü yıldırı örgütüne yönelik 2017’da düzenlenen operasyonda şehit olan özel harekat polisi Ahmet Yiğit Taşdemir’in babası olan İbrahim Taşdemir, “Oğlumuzun şehadeti, bizim üzere Rabbimizin lütfu olan şişman benzeri itibar” diyor.

“Amacım heves köprüsü kurmak”

Selçuk ilçesinin vahim namına gezmen düz bire bir bölge olduğunu vurgulayan Taşdemir, “Bu seyyah hareketinden camimiz birlikte nasibini alıyor. Turistlerin rehberleri cami üzerine turistlere bilgi veriyor ama biz de hem kültürümüzü hem üstelik dinimizi onlara tanıtmaya çalışıyoruz. Kültürümüzü ve dinimizi tanıtırken komütatör haddinden fazla balaban. Biz Kur’an-ı Kerim tanıtımlarında turistlere İngilizce anlatmaya çalışıyoruz. Bunun beraberinde dünyanın kavi çokça yerinden gezici buraya gelebiliyor. Romanya’dan, İspanya’dan, ayrıca Madagaskar Adası’ndan, Malta Adası’ndan de gezmen geliyor. Ego de cebime adi notlar koyarak onların dilinde biraz tamlık kuruyorum. Bunu yaptığım ahit onların bize alın muhabbet duyduğunu fark ettim. Bu yüzden ayrımlı dillerde birlikte ‘Hoş geldiniz’, ‘Lütfen başınızı örtünüz’, ‘Halılara pabuç ile basmayınız’ üzere bana lazım olacak büyüklüğünde konuşabiliyorum. Tıpkısı heves köprüsü kurmaya çalışıyoruz. Turistlere kolonya, şeker izzetüikram ediyoruz. Hayırhah arkadaşlarımın getirdiği soğuk suları turistlere veriyorum. Bana ‘Meccanen mı?’ diye niteleyerek soruyorlar. Meccani olduğunu söyleyince şaşırıyorlar. Camide bedava akarsu, kolonya, şeker verilmesi onları bahtiyar ediyor. Tatillerinde onlara unutmayacaklarını bir anı yaşatmak, o anının ortamında bile Kur’an olsun, cami olsun, ayrımsız ilmek adamı olsun istiyoruz. Bilcümle dilleri öğrenmeye yaşım amelî değilim ama amacım heves köprüsü dayamak” dedi.

“Rabbimizin lütfu namına karşıladık”

Ofisinde martir oğlunun fotoğrafları asılı olan Taşdemir, “Oğlumuzun şehadeti, bizim üzere Rabbimizin lütfu olan şişman bir itibar. Oğlumuz bu vatan için, milletimiz için, İslam üzere Haçlı zihniyetiyle, Siyonist zihniyetle savaşım ederken şehit oldu. Hamdolsun, evladımızın şehadetini Rabbimizin lütfu namına karşıladık. Rabbimize şükürler olsun. Camideki ofisimde onun hatırasını yaşatmaya çalışıyorum. Burada her zaman onunla beraberiz. İnşallah Rabbimizden cennette de bizi bu arada etmesini yakarma ederiz” diye konuştu. – İZMİR

Share: