Şehit Aybüke öğretmenin adı çalgı sınıfında yaşayacak

Martir hoca Şenay Aybüke Yalçın’ın ismi Nevşehir’da tıpkısı okulun müzik sınıfına verildi.

Merkezi Mardin’dahi bulunan Uluslararası Sürdürülebilir Kalkınma Derneği tarafından Nevşehir’deki Basübadelmevt İmam Dil Cambazı Lisesinde kurulan enstrüman sınıfına şehit öğretmen Şenay Aybüke Sarp’ın adı verildi. Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel ve protokol üyelerinin katılımıyla hizmete açılan müzik sınıfında aynı da çalgı dinletisi düzenlendi. Açılışta mütekellim Nevşehir Milli Eğitim Müdürü Memet Polat, “Şehitlerimizin adını okullarımızda ve kurumlarımızda yaşatmaya bitmeme ediyoruz. Bu vesile ile öğretmenimize esasen Allah’tan rahmet diliyorum. Biz okullarımızı kültürel, sanatsal açıdan imar etmek ve öğrencilerimize ulama arz etmek istiyoruz. Öğrencilerimizin bile var olan yeteneklerini ortaya hissetmek üzere da himmet gösteriyoruz” dedi.

Arsıulusal Sürdürülebilir Kalkınma Derneği Komutan Yardımcısı ve Genel Koordinatör Eyyüp Mader de, “2009 yılında kalkınmaya kani tıpkısı takım zinde aracılığıyla kurulan Uluslararası Sürdürülebilir Kalkınma Derneği toplumun gelişigüzel kesiminde ihtiyaç gördüğü hep konulara eğilen ve bu konulara müteveccih projeler üreten bire bir sivil topluluk kuruluşudur. Mardin’dahi kurulan toplum örgütü Türkiye’nin farklı şehirlerinde ve dünyanın ayrımlı ülkelerinde bir nice projede katılma yapmış ve birçok projeye imza atmıştır” diyerek konuştu.

Anne, “Bire Bir hoca namına Öğretmenler Günü’nde martir öğretmenlerimiz Şenay Aybüke Dik namına çalgı aleti sınıfı ve Ayşenur Parafin hesabına kitabevi yapıp, 24 Teşrinisani gibi kebir tıpkı tarihte açılışlarını yaptık. Bu süreçte teşrikimesai içre bizleri destekleyen Nevşehir İl Milli Yetişek Müdürü Memet Çelik özellikle olmak üzere tamlık eğitim gönüllüsü destekçilerimize teşekkürlerimi iletiyorum” şeklinde konuştu.

Açılışta İl Milli Terbiye Müdürü Çelik, öğretmen olan eşi Hatice Çelik ile alay malay ırlamak söyledi. Mehmet Polat, söylediği türküyü eşi ilkin kalkmak için cümle öğretmenle bağış etti. – NEVŞEHİR

Share: