Seferihisar’da karı kooperatifinin kurduğu market hizmete açıldı

Seferihisar Hanımeli Avrat Girişimi Istihsal ve İşletme Kooperatifi, örgen kadınların ürettiği organik ürünler ve hazırladığı lezzetleri, “Harım’dan” isimli market ve restoranda vatandaşlarla buluşturuyor.

İlçe merkezinde bulunan “Harım’dan” adlı bakım noktasının açılışına DÜRÜST Fırka İzmir Mebus Ceyda Bölünmez Çankırı, İzmir İl Tarım Müdürü Mustafa Dikkat, DÜRÜST Tümen İzmir Avrat Kolları Başkanı Heves Kader Büyükdağ, YANLIŞSIZ Öğür Seferihisar İlçe Başkanı Ahmet Aydınlık, sosyal müteşebbis ve reis Ebru Baybara Demir ile çok sayıda yurttaş katıldı.

Katılımcılar, bölüm boyu Harım’dan restoranda yapılan yemeklerden tadarken marketin ilk alışverişini da Çankırı yaptı.

Çankırı’dan kadınlara destek mesajı

Açılışta misafirlere lağvolmak için kadınlarla keşkek döven Çankırı, yaptığı açıklamada, kadın milletvekili yerine kadınlardan gelen taleplere duyarlı olduğunu, ilçedeki kooperatif oluşumunu dahi esasen bu yana takip ettiğini dile getirdi.

Kooperatifin 7 kadınla kurulduğunu tamlayan Çankırı, “Seferihisar’ın farklı üretici kadınlarına da kâr sağlayacak. Kadınlarımızı güçlendirdiğimiz ahit Seferihisar’ımız, İzmir’imiz, ülkemiz güçlenecek. Bu yüzden kadınlara ilişkin bütün projelerde hep yanlarında olmaya dikkat gösteriyorum.” dedi.

Kooperatifçilik alanında büyük başarılara imza atmış toplumsal müteşebbis ve reis Ebru Baybara Çıpa üstelik kadın girişimcileri desteklediklerini dile getirerek, şunları söyledi:

“İklim değişikliğiyle gelişigüzel yerey ve gıdada yaşanan tadilat hepimize keder veriyor. Mail zamanda yaşadığımız pandemi, esasta bugün yaşadıklarımızın bir provasıydı. Gıdaya erişimin hangi kadar eşsiz olduğu, üretimin durumunda yapılması gerektiği noktasında bize ayrımsız uyartı verdi. Yerel kalkınma için ortaklaşa üretimin hangi büyüklüğünde koca olduğunu gördük. Bugün burada toprağa sahip kadınların ayrımsız kooperatif bünyesi altında toplanması buna yetişkin yeknesak. Türkiye’da bir çokça tarım kooperatifi var ve hele kadınların kurduğu bu kooperatifin, ülkeye bir olmasını diliyorum.”

Seferihisar Hanımeli Kooperatifi Başkanı Fikriye Sayarer Habbe ise bu yolda kendilerini destekleyen bütün katılımcılara ve kooperatif üyesi müstahsil kadınlara teşekkürname etti.

AK Fırka Seferihisar İlçe Başkanı Ahmet Vazıh ise bu markanın geliştirilmesi üzere ellerinden mevrut desteği vereceklerini aktardı.Share: